Divi 4.27.7 - en to ro translation catalogue (1386 entries)

en:  Enable canonical URL's
ro: Activează URL's autorizate

en:  Enable custom title
ro: Activează titlu predefinit

en:  Enable meta description
ro: Activează descriere meta-etichetă

en:  Enable meta keywords
ro: Activează meta-cuvinte-cheie

en: %1$s Columns
ro: %1$s Coloane

en: %1$s Images Used From Unsplash
ro: %1$s imagini folosite din Unsplash

en: %1$s could not be displayed.
ro: %1$s nu a putut fi afișat.

en: %d Item
ro: %d Articol

en: %d Items
ro: %d Elemente

en: %d Layout
ro: %d Aspect

en: %d Layout Pack
ro: %d Pachet de aspect

en: %d Layout Packs
ro: %d pachete de aspect

en: %d Layouts
ro: %d Aspecte

en: %d Module
ro: %d Modul

en: %d Modules
ro: %d module

en: %d Page
ro: %d pagină

en: %d Pages
ro: %d pagini

en: %d Reviews
ro: %d recenzii

en: %d Row
ro: %d rând

en: %d Rows
ro: %d rânduri

en: %d Sales
ro: %d vânzări

en: %d Section
ro: Secțiunea %d

en: %d Sections
ro: %d secțiuni

en: %d Total Layouts
ro: %d Aspecte totale

en: %s Name
ro: %s

en: %s Theme Options
ro: %s Opțiuni Temă

en: &laquo; Older Entries
ro: &laquo; Intrări Mai Vechi

en: + Add One More Tab
ro: + Adaugă Încă O Filă

en: . Divi 5 represents a significant change, and we always recommend testing major updates on a staging site first.
ro: Divi 5 reprezintă o schimbare semnificativă și recomandăm întotdeauna testarea actualizărilor majore mai întâi pe un site de testare.

en: 0 Comments
ro: 0 Comentarii

en: 0 comments
ro: 0 comentarii

en: 1 Column
ro: 1 Coloană

en: 1 Comment
ro: 1 Comentariu

en: 1 comment
ro: 1 comentariu

en: 3D Render
ro: Randare 3D

en: 404 Not Found
ro: 404 Neidentificat

en: <div class="updated"><p>This is a fresh installation of %1$s theme. Don't forget to go to <a href="%2$s">ePanel</a> to set it up. This message will disappear once you have clicked the Save button within the <a href="%2$s">theme's options page</a>.</p></div>
ro: <div class="updated"><p>Aceasta este o instalare proaspătă a temei %1$s. Nu uitați să mergeți la <a href="%2$s">ePanel</a> pentru a o seta. Acest mesaj va dispărea după ce veți apăsa butonul Salvează din <a href="%2$s">pagina cu opțiuni ale temei</a>.</p></div>

en: <em>Before you can receive product updates, you must first authenticate your Elegant Themes subscription. To do this, you need to enter both your Elegant Themes Username and your Elegant Themes API Key into the Updates Tab in your theme and plugin settings. To locate your API Key, <a href="https://www.elegantthemes.com/members-area/api/" target="_blank">log in</a> to your Elegant Themes account and navigate to the <strong>Account > API Key</strong> page. <a href="https://www.elegantthemes.com/documentation/divi/update-divi/" target="_blank">Learn more here</a></em>. If you still get this message, please make sure that your Username and API Key have been entered correctly
ro: <em>Înainte de a putea primi actualizări ale produselor, trebuie mai întâi să vă autentificați abonamentul Elegant Themes. Pentru a face acest lucru, trebuie să introduceți atât numele de utilizator Elegant Elegant Themes, cât și cheia Elegant Themes API în fila Actualizări din setările pentru tema și plugin. Pentru a vă găsi cheia API, <a href="https://www.elegantthemes.com/members-area/api/" target="_blank">conectați-vă</a> la contul dvs. Elegant Themes și navigați la pagina <strong>Cont > Cheia API</strong>. <a href="https://www.elegantthemes.com/documentation/divi/update-divi/" target="_blank">Află mai multe aici</a></em>. Dacă încă primiți acest mesaj, asigurați-vă că numele dvs. de utilizator și cheia API au fost introduse corect

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Older Comments
ro: <span class="meta-nav">&larr;</span> Comentarii Vechi

en: AI Default
ro: AI implicit

en: AI Unlimited
ro: AI nelimitat

en: API Key
ro: Cod API

en: About
ro: Despre

en: About %s seconds remaining
ro: Au mai rămas aproximativ %s secunde

en: About Me
ro: Despre Mine

en: Abstract Art
ro: Artă abstractă

en: Access Your %s From Any Website
ro: Accesați-vă %s de pe orice site web

en: Activate WooCommerce Plugin
ro: Activați pluginul WooCommerce

en: Activating WooCommerce
ro: Activarea WooCommerce

en: Active Link Color
ro: Culoare legătură activă

en: Active Primary Menu Link Color
ro: Meniu principal activ Link Color

en: Add A Custom Page
ro: Adăugați o pagină personalizată

en: Add Author Bio
ro: Adăugare Autor Bio

en: Add Background Color
ro: Adăugați culoarea de fundal

en: Add Button Icon
ro: Adaugă iconiță buton

en: Add ET Box
ro: Adăugați caseta ET

en: Add ET Button
ro: Adăugați butonul ET

en: Add ET Learn more block
ro: Adăugați blocul ET Aflați mai multe

en: Add ET Tabs
ro: Adăugați file ET

en: Add Element
ro: Adăugați element

en: Add From Library
ro: Adăugați din bibliotecă

en: Add New Category
ro: Adăugați o nouă categorie

en: Add New Cloud Category
ro: Adăugați o nouă categorie de cloud

en: Add New Cloud Tag
ro: Adăugați o nouă etichetă Cloud

en: Add New Layout
ro: Adăugați un aspect nou

en: Add New Pack
ro: Adăugați un pachet nou

en: Add New Page
ro: Adăugați o pagină nouă

en: Add New Tag
ro: Adăugați o etichetă nouă

en: Add New Theme Options
ro: Adăugați noi opțiuni de temă

en: Add Theme Options
ro: Adăugați opțiuni de temă

en: Add To Categories
ro: Adăugați la categorii

en: Add To Divi Cloud
ro: Adăugați la Divi Cloud

en: Add To Favorites
ro: Adauga la favorite

en: Add To Tags
ro: Adăugați la etichete

en: Add a Tooltip Text
ro: Adaugă Text Indiciu

en: Add code to the < body > (good for tracking codes such as google analytics)
ro: Adaugă codul la < body > (bună pentru urmărirea codurilor ca Google Analytics)

en: Add code to the < head > of your blog
ro: Adaugă codul la < head > blogului

en: Add code to the bottom of your posts, before the comments
ro: Adaugă codul în subsolul postărilor, înaintea comentariilor

en: Add code to the top of your posts
ro: Adaugă codul în antetul postărilor

en: Added Context
ro: Context adăugat

en: Adjust Divi AI Default Styles
ro: Ajustați stilurile implicite Divi AI

en: Adsense Code
ro: Cod Adsense

en: Advanced Settings
ro: Setari avansate

en: Advertisement
ro: Reclamă

en: Agency About Page
ro: Pagina Despre agenție

en: Agency Blog Page
ro: Pagina de blog al agenției

en: Agency Contact Page
ro: Pagina de contact a agenției

en: Agency Home Page
ro: Pagina principală a agenției

en: Agency Landing Page
ro: Pagina de destinație a agenției

en: Agency Portfolio Page
ro: Pagina portofoliului agenției

en: Agency Pricing Page
ro: Pagina de prețuri a agenției

en: All
ro: Toate

en: All Divi users can store up to %s items to their Divi Cloud for free. To save more items to your cloud and unlock unlimited storage, upgrade your Divi Cloud membership today. If you build Divi websites for a living, Divi Cloud is an awesome add-on and an amazing time saver. You are going to love it!
ro: Toți utilizatorii Divi pot stoca până la %s articole în Divi Cloud gratuit. Pentru a salva mai multe articole în cloud și a debloca spațiu de stocare nelimitat, faceți upgrade la abonamentul Divi Cloud astăzi. Dacă construiești site-uri web Divi pentru a trăi, Divi Cloud este un supliment minunat și un economisitor de timp uimitor. O să-l placă!

en: All Theme Options
ro: Toate opțiunile temei

en: Any code you place here will appear in body section of all pages of your blog. This is usefull if you need to input a tracking pixel for a state counter such as Google Analytics.
ro: Orice cod veți pune aici va apărea în secțiunea conținut a tuturor paginilor de pe blog. Aceasta este de ajutor când trebuie să inserați un pixel de urmărire pentru un contor de stare ca Google Analytics.

en: Any code you place here will appear in the head section of every page of your blog. This is useful when you need to add javascript or css to all pages.
ro: Orice cod veți pune aici va apărea în antetul fiecărei pagini de pe blog. Aceasta este de ajutor când trebuie să adăugați JavaScript sau CSS la toate paginile.

en: Any code you place here will be placed at the bottom of all single posts. This is useful if you are looking to integrating things such as social bookmarking links.
ro: Orice cod pe care îl plasați aici va fi plasat în partea de jos a tuturor postărilor unice. Acest lucru este util dacă doriți să integrați lucruri precum link-urile de marcare socială.

en: Any code you place here will be placed at the top of all single posts. This is useful if you are looking to integrating things such as social bookmarking links.
ro: Orice cod veți pune aici va apărea în antetul tuturor postărilor. Aceasta este de ajutor când doriți integrarea unor lucruri cum ar fi linkurile sociale.

[ctx: Apply layout to the page]
en: Use This Layout
ro: Utilizați acest aspect

en: Archives
ro: Arhive

en: Are You Sure?
ro: Esti sigur?

en: Are you sure want to remove this page?
ro: Sigur doriți să eliminați această pagină?

en: Aspect Ratio
ro: Raportul de aspect

en: At Least
ro: Macar

en: Authentication
ro: Autentificare

en: Authentication Required
ro: Autentificare necesara

en: Author
ro: Autor

en: Author Image URL
ro: Autor URL Imagine

en: Auto
ro: Automat

en: Auto Speed
ro: Viteză Automată

en: Automattic slider speed (works only if Auto is set to yes)
ro: Viteză automată cursor (funcționează doar dacă Automat este setat pe da)

en: Back To Top Button
ro: Buton Înapoi Sus

en: Background
ro: Fundal

en: Background Color
ro: Culoare Fundal

en: Background Fill Description
ro: Descrierea umplerii fundalului

en: Background Image
ro: Imagine de fundal

en: Background Position
ro: Poziție fundal

en: Background Repeat
ro: Repetare fundal

en: Background image URL or base64 string is required.
ro: Este necesară URL a imaginii de fundal sau șirul de bază 64.

en: Before generating a new image, you must extend the image canvas using the draggable anchors.
ro: Înainte de a genera o nouă imagine, trebuie să extindeți pânza imaginii folosind ancorele care pot fi glisate.

en: Before generating a new image, you must make a rough sketch of the object you want to add.
ro: Înainte de a genera o nouă imagine, trebuie să faceți o schiță brută a obiectului pe care doriți să îl adăugați.

en: Before generating a new image, you must paint the area of the image you want to modify.
ro: Înainte de a genera o nouă imagine, trebuie să pictați zona imaginii pe care doriți să o modificați.

en: Before you can download Premade Layouts from the %1$s Library you must authenticate your %2$s subscription.
ro: Înainte de a putea descărca Aspecte prefabricate din Biblioteca %1$s, trebuie să vă autentificați abonamentul %2$s.

en: Before you can generate Text using the Divi AI you must authenticate your Elegant Themes subscription.
ro: Înainte de a putea genera text folosind Divi AI, trebuie să vă autentificați abonamentul Elegant Themes.

en: Blog Post
ro: Postare pe blog

en: Blog Style Mode
ro: Mod Stil Blog

en: Body Font
ro: Font Text

en: Body Font Color
ro: Culoare font corp

en: Body Font Style
ro: Stil font conținut

en: Body Font Weight
ro: Greutatea fontului corporal

en: Body Line Height
ro: Înălțime linie conținut

en: Body Text Color
ro: Culoare text conținut

en: Body Text Size
ro: Mărime text conținut

en: Body/Link Line Height
ro: Înălțime linie conținut/legătură

en: Body/Link Text Size
ro: Mărime text conținut/legătură

en: Border Color
ro: Culoare margine

en: Border Radius
ro: Dimensiune margine

en: Border Width
ro: Mărime margine

en: Bottom
ro: Jos

en: Bottom Bar
ro: Bară jos

en: Bottom to Top
ro: De jos în sus

en: Browse All Divi Docs
ro: Răsfoiți toate documentele Divi

en: Browse The Marketplace
ro: Răsfoiți Piața

en: Brush Color
ro: Culoare pensula

en: Brush Size
ro: Marimea periei

en: Build Your Page With AI
ro: Construiește-ți pagina cu AI

en: Building Your Website
ro: Construirea site-ului dvs. web

[ctx: Business]
en: Agency
ro: Agenţie

en: Button
ro: Buton

en: Button Font Style
ro: Stil font buton

en: Buttons
ro: Butoane

en: Buttons Font
ro: Font butoane

en: Buttons Hover Style
ro: Stil planare butoane

en: Buttons Style
ro: Stil butoane

en: Buy
ro: Cumpără

en: By %s
ro: De %s

en: By Elegant Themes
ro: Prin Elegant Themes

en: By The Community
ro: De către Comunitate

en: By default comments are not placed on pages, however, if you would like to allow people to comment on your pages simply enable this option.
ro: Implicit, comentariile nu sunt puse pe pagini, totuși, dacă doriți să permiteți comentariile pe pagini, activați această opțiune.

en: By default pages are sorted by name. However if you would rather have them sorted by ID you can adjust this setting.
ro: Implicit, paginile sunt sortate după nume. Totuși, dacă preferați sortarea lor după ID puteți ajusta această setare.

en: By default the navigation bar stays on top of the screen at all times. We suggest to disable this option, if you need to use a logo taller than the default one.
ro: Implicit, bara de navigare se va afla tot timpul în antetul ecranului. Vă sugerăm să dezactivați această opțiune dacă doriți să utilizați o imagine logo mare.

en: By default the theme creates a Home link that, when clicked, leads back to your blog's homepage. If, however, you are using a static homepage and have already created a page called Home to use, this will result in a duplicate link. In this case you should disable this feature to remove the link.
ro: Implicit, tema creează un link Acasă care, la apăsare, vă trimite înapoi la pagina principală a blogului. Dacă, totuși, utilizați o pagină principală statică și ați creat deja pentru utilizare o pagină numită Home, va rezulta un link dublat. În acest caz, trebuie să dezactivați această caracteristică pentru eliminarea linkului.

en: By default the theme creates post titles based on the title of your post and your blog name. If you would like to make your meta title different than your actual post title you can define a custom title for each post using custom fields. This option must be enabled for custom titles to work, and you must choose a custom field name for your title below.
ro: Implicit, tema creează titluri de postări în funcție de titlul postării și numele blogului. Dacă doriți ca meta-titlul să fie diferit de titlul postării puteți defini un titlu predefinit pentru fiecare postare folosind câmpurile de predefinire. Această opțiune trebuie activată pentru ca titlurile predefinite să funcționeze și trebuie să alegeți un nume predefinit pentru tilu în câmpul de mai jos.

en: By default the theme does not add keywords to your header. Most search engines don't use keywords to rank your site anymore, but some people define them anyway just in case. If you want to add meta keywords to your header then enable this option and fill in the custom keywords field below.
ro: Implicit, tema nu adaugă cuvinte-cheie în antet. Majoritatea motoarelor de căutare nu mai utilizează cuvinte-cheie pentru clasificarea siteurilor, dar unii încă le definesc, pentru orice eventualitate. Dacă doriți să adăugați meta-cuvinte-cheie la antet, activați această opțiune și completați câmpul cuvinte-cheie predefinite de mai jos.

en: By default the theme truncates your posts on index/homepages automatically to create post previews. If you would rather show your posts in full on index pages like a traditional blog then you can activate this feature.
ro: Implicit, tema extrage automat părți din postările dumneavoastră pentru a crea previzualizări. Dacă preferați ca postările dumneavoastră să fie afișate în întregime, puteți activa această caracteristică.

en: By default the theme uses a combination of your blog name and your blog description, as defined when you created your blog, to create your homepage titles. However if you want to create a custom title then simply enable this option and fill in the custom title field below.
ro: Implicit, tema utilizează o combinație dintre numele și descrierea blogului, așa cum au fost definite la înființare, pentru crearea titlurilor de pe prima pagină. Totuși, dacă doriți să creați un titlu predefinit, activați această opțiune și completați câmpul pentru titlul predefinit de mai jos.

en: By default the theme uses your blog description, as defined when you created your blog, to fill in the meta description field. If you would like to use a different description then enable this option and fill in the custom description field below.
ro: Implicit, tema utilizează descrierea blogului, așa cum a fost definită la înființare, pentru completarea câmpului de descriere meta. Dacă doriți să utilizați altă descriere, activați această opțiune și completați câmpul descriere predefinită de mai jos.

en: By default thumbnail images are created using custom fields. However, if you would rather use the images that are already in your post for your thumbnail (and bypass using custom fields) you can activate this option. Once activated thumbnail images will be generated automatically using the first image in your post. The image must be hosted on your own server.
ro: În mod implicit, imaginile în miniatură sunt create folosind câmpuri personalizate. Cu toate acestea, dacă preferați să utilizați imaginile care sunt deja în postarea dvs. pentru miniatură (și să ocoliți folosind câmpuri personalizate), puteți activa această opțiune. Odată activate, imaginile în miniatură vor fi generate automat folosind prima imagine din postarea ta. Imaginea trebuie să fie găzduită pe propriul server.

en: By default thumbnails are not placed on pages (they are only used on posts). However, if you want to use thumbnails on pages you can! Just enable this option.
ro: În mod implicit imaginile de previzualizare nu sunt plasate pe pagini (acestea sunt utilizate numai în posturi). Totuși, dacă doriți să utilizați imagini de previzualizare pe pagini, puteți face acest lucru! Doar activați această opțiune.

en: By default thumbnails are placed at the beginning of your post on single post pages. If you would like to remove this initial thumbnail image to avoid repetition simply disable this option.
ro: Implicit, miniaturile sunt plasate la începutul postării din paginile postare unică. Dacă doriți eliminarea acestei imagini miniatură inițiale pentru evitarea repetării, dezactivați această opțiune.

en: CSS No Selector
ro: Fără selector CSS

en: CSS Snippet
ro: Fragment CSS

en: Cancel
ro: Anulare

en: Canonicalization helps to prevent the indexing of duplicate content by search engines, and as a result, may help avoid duplicate content penalties and pagerank degradation. Some pages may have different URLs all leading to the same place. For example domain.com, domain.com/index.html, and www.domain.com are all different URLs leading to your homepage. From a search engine's perspective these duplicate URLs, which also occur often due to custom permalinks, may be treated individually instead of as a single destination. Defining a canonical URL tells the search engine which URL you would like to use officially. The theme bases its canonical URLs off your permalinks and the domain name defined in the settings tab of wp-admin.
ro: Punerea în formă canonică ajută la prevenirea indexării conținutului duplicat de către motoarele de căutare, și ca urmare, poate ajuta la evitarea sancțiunilor pentru conținut duplicat și degradarea rangului paginii. Unele pagini pot avea adrese diferite de URL care duc în același loc. De examplu domain.com, domain.com/index.html, și www.domain.com sunt toate URL-uri diferite care duc la pagina dvs.de pornire. Din perspectiva unui motor de căutare, aceste URL-uri duplicate, care, de asemenea apar adesea din cauza legăturilor personalizate, pot fi tratate individual și nu ca o singură destinație. Definirea unui URL canonic, comunică motorului de căutare ce URL doriți să utilizați în mod oficial. Tema își bazează URL-urile canonice pe link-urile dvs. și numele de domeniu definit în fila Setări în wp-admin.

en: Canvas Size
ro: Dimensiunea pânzei

en: Caption
ro: Legendă

en: Caption goes here
ro: Legenda merge aici

en: Caption title goes here
ro: Titlul legendă merge aici

en: Cartoon
ro: Desen animat

en: Categories
ro: Categorii

en: Category
ro: Categorie

en: Center
ro: Centru

en: Centered
ro: Centrat

en: Centered Inline Logo
ro: Logo centrat în linie

en: Change Image
ro: Schimbați imaginea

en: Change Image Style
ro: Schimbați stilul imaginii

en: Change Tone
ro: Schimbați Tonul

en: Characters
ro: Personaje

en: Chat With An Expert
ro: Discutați cu un expert

en: Check for Updates
ro: Verificați actualizările

en: Check this box if you want to display meta descriptions on category/archive pages. The description is based off the category description you choose when creating/edit your category in wp-admin.
ro: Bifați această căsuță dacă doriți afișarea meta-descrierilor pe paginile categorie/arhivă. Descrierea este bazată pe descrierea categoriei aleasă la crearea/editarea categoriei din wp-admin.

en: Choose A Starter Site
ro: Alegeți un site de început

en: Choose File
ro: Alege fișierul

en: Choose Library
ro: Alegeți Bibliotecă

en: Choose Style
ro: Alege Stil

en: Choose Type
ro: Alegeți Tip

en: Choose an Image
ro: Alegeți o Imagine

en: Choose button color
ro: Alege culoare buton

en: Choose button type
ro: Alege tip buton

en: Choose how many times bigger you want your upscaled image to be.
ro: Alegeți de câte ori mai mare doriți să fie imaginea dvs. îmbunătățită.

en: Choose the aspect ratio that will be used for the generated image.
ro: Alegeți raportul de aspect care va fi utilizat pentru imaginea generată.

en: Choose the size of your new image. Blank areas of the canvas outside the bounds of your original image will be filled in with AI.
ro: Alegeți dimensiunea noii imagini. Zonele goale ale pânzei în afara limitelor imaginii originale vor fi completate cu AI.

en: Choose title autogeneration method
ro: Alege metodă generare titlu

en: Choose what style of image you would like to create. Or, select none and describe the style of image in your prompt.
ro: Alegeți ce stil de imagine doriți să creați. Sau, selectați niciunul și descrieți stilul imaginii în solicitarea dvs.

en: Choose which items to display in the post info section
ro: Alegeți ce articole să afișați în secțiunea de informații despre postare

en: Choose yes if you want for automatic slider animation
ro: Alege da dacă dorești activarea animației automate pentru cursor

[ctx: Classes Page (Fitness, Training, etc)]
en: Classes
ro: Clase

en: Click here to learn more
ro: Apasă aici pentru mai mult

en: Close
ro: Închide

en: Close Modal
ro: Închide Modal

en: Cloud
ro: Nor

en: Code
ro: Cod

en: Code Integration
ro: Integrare Cod

en: Code Snippet
ro: Fragment de cod

en: Code Snippets Library
ro: Biblioteca de fragmente de cod

en: Code With AI
ro: Cod cu AI

en: Coffee Shop
ro: Cafenea

en: Coffee Shop About Page
ro: Cafenea Despre Pagina

en: Coffee Shop Blog Page
ro: Pagina de blog a cafenelei

en: Coffee Shop Contact Page
ro: Pagina de contact a cafenelei

en: Coffee Shop Footer Page
ro: Pagina de subsol a cafenelei

en: Coffee Shop Guide Page
ro: Pagina de ghid pentru cafenea

en: Coffee Shop Home Page
ro: Pagina principală a cafenelei

en: Coffee Shop Landing Page
ro: Pagina de destinație a cafenelei

en: Coffee Shop Menu Page
ro: Pagina de meniu a cafenelei

en: Coffee Shop Shop Page
ro: Pagina de cafenea

en: Color
ro: Culoare

en: Color Pickers Default Palette
ro: Paletă implicită de culori

en: Color Schemes
ro: Combinații Culoare

en: Column Layout
ro: Dispunere coloane

en: Comic Book
ro: Banda desenata

en: Comments
ro: Comentarii

en: Community
ro: Comunitate

en: Complete your purchase using the pop-up to upgrade Divi Cloud.
ro: Finalizați achiziția folosind fereastra pop-up pentru a face upgrade Divi Cloud.

en: Concept Art
ro: Artă conceptuală

en: Configuring Theme Options
ro: Configurarea opțiunilor temei

en: Content
ro: Conținut

en: Content Length
ro: Lungimea conținutului

en: Content Results
ro: Rezultate de conținut

en: Content Type
ro: Tipul de conținut

en: Content goes here
ro: Conținutul merge aici

en: Content text or html
ro: Text conținut sau HTML

en: Continue Editing
ro: Continuați editarea

en: Convert Module To Row
ro: Convertiți modulul în rând

en: Convert Module To Section
ro: Convertiți modulul în secțiune

en: Convert Row To Section
ro: Convertiți rândul în secțiune

en: Copy
ro: Copie

en: Copy To
ro: Copiaza in

en: Copy To Divi Cloud
ro: Copiați Divi Cloud

en: Copy To Library
ro: Copiere în bibliotecă

en: Copywriter About Page
ro: Copywriter Despre Pagina

en: Copywriter Blog Page
ro: Pagina de blog pentru redactor

en: Copywriter Contact Page
ro: Pagina de contact pentru redactor

en: Copywriter FAQ Page
ro: Pagina de întrebări frecvente pentru copywriter

en: Copywriter Home Page
ro: Pagina de pornire Copywriter

en: Copywriter Landing Page
ro: Pagina de destinație pentru redactor

en: Copywriter Portfolio Page
ro: Pagina Portofoliu Copywriter

en: Copywriter Pricing Page
ro: Pagina de prețuri pentru copywriter

en: Copywriter Services Page
ro: Pagina de servicii de redactor

en: Create New Category/Categories
ro: Creați o categorie/categorii noi

en: Create New Tag(s)
ro: Creați etichete noi

en: Create New Tag/Tags
ro: Creați etichete/etichete noi

en: Creating %1$s Page
ro: Se creează pagina %1$s

en: Creating Imagery
ro: Crearea de imagini

en: Creating Your Menu
ro: Crearea meniului dvs

en: Creative
ro: Creativ

en: Critical CSS
ro: CSS critic

en: Critical CSS greatly improves website load times and Google PageSpeed scores by deferring non-critical styles and eliminating render-blocking CSS requests.
ro: CSS critic îmbunătățește foarte mult timpii de încărcare a site-ului și scorurile Google PageSpeed prin amânarea stilurilor necritice și eliminând solicitările CSS care blochează redarea.

en: Critical Threshold Height
ro: Înălțimea pragului critic

en: Current Color
ro: Culoarea actuală

en: Currently viewing archives from %1$s
ro: Vizualizare arhive de pe %1$s

en: Custom
ro: Personalizat

en: Custom CSS
ro: CSS Predefinit

en: Custom Size
ro: Marime personalizata

en: Custom field Name to be used for description
ro: Nume predefinit pentru descriere

en: Custom field Name to be used for keywords
ro: Nume predefinit pentru cuvinte-cheie

en: Custom field Name to be used for title
ro: Nume predefinit pentru titlu

en: Customize Fonts and Colors
ro: Personalizați fonturile și culorile

en: Customize Your Website and Select Your Pages
ro: Personalizați-vă site-ul și selectați-vă paginile

en: Dark
ro: Negru

en: Dashboard
ro: Bord

en: Dashed
ro: Punctată

en: Date
ro: Data

en: Date format
ro: Format dată

en: Default
ro: Implicit

en: Default Website Template
ro: Șablon implicit de site

en: Defer Additional Third Party Scripts
ro: Amânați scripturi suplimentare de la terți

en: Defer Gutenberg Block CSS
ro: Amână Gutenberg Block CSS

en: Defer jQuery And jQuery Migrate
ro: Amână jQuery și jQuery Migrate

en: Define a character to separate BlogName and Post title
ro: Definește un caracter pentru separarea Numelui Siteului de Titlul Postării

en: Define custom fonts and colors below or leave empty to let AI choose for you
ro: Definiți mai jos fonturi și culori personalizate sau lăsați necompletat pentru a lăsa AI să aleagă pentru dvs

en: Define how much influence your reference image has over the generated image. The less influence you give to the reference image, the more impact your image description will have.
ro: Definiți cât de mult influențează imaginea dvs. de referință asupra imaginii generate. Cu cât influențați mai puțin imaginea de referință, cu atât va avea mai mult impact descrierea imaginii dvs.

en: Define the default color palette for color pickers in the Divi Builder.
ro: Definiți paleta de culori implicită pentru selectare în Divi Builder.

en: Define your default fonts and colors or leave empty to let AI choose for you. The settings you define here will be used by default when you generate your next layout.
ro: Definiți fonturile și culorile implicite sau lăsați necompletat pentru a lăsa AI să aleagă pentru dvs. Setările pe care le definiți aici vor fi utilizate în mod implicit atunci când veți genera următorul aspect.

en: Delete
ro: Șterge

en: Delete Page
ro: Șterge pagina

en: Delete Permanently
ro: Sterge Permanent

en: Delete Selected Items
ro: Ștergeți elementele selectate

en: Describe The Page You Want Divi AI To Create
ro: Descrieți pagina pe care doriți să o creeze Divi AI

en: Describe The Section You Want Divi AI To Create
ro: Descrieți secțiunea pe care doriți să o creeze Divi AI

en: Describe the page you want Divi AI to create. If there are specific sections, colors or fonts you want to use, let it know! Or, keep it simple and let Divi AI run with it.
ro: Descrieți pagina pe care doriți să o creeze Divi AI. Dacă există anumite secțiuni, culori sau fonturi pe care doriți să le utilizați, anunțați-o! Sau, păstrați-l simplu și lăsați Divi AI să ruleze cu el.

en: Describe the section you want Divi AI to create. If there are specific elements, colors or fonts you want to use, let it know! Or, keep it simple and let Divi AI run with it.
ro: Descrieți secțiunea pe care doriți să o creeze Divi AI. Dacă există anumite elemente, culori sau fonturi pe care doriți să le utilizați, anunțați-o! Sau, păstrați-l simplu și lăsați Divi AI să ruleze cu el.

en: Design Agency
ro: Agentie de Design

en: Design Agency About Page
ro: Agentie de Design Despre Pagina

en: Design Agency Blog Page
ro: Pagina de blog al agenției de design

en: Design Agency Case Study Page
ro: Pagina de studiu de caz al agenției de design

en: Design Agency Contact Page
ro: Pagina de contact pentru agenția de design

en: Design Agency Home Page
ro: Pagina principală a agenției de design

en: Design Agency Landing Page
ro: Pagina de destinație a agenției de design

en: Design Agency Portfolio Page
ro: Pagina portofoliu agenție de design

en: Design Agency Project Page 1
ro: Proiect Agentie de Design Pagina 1

en: Design Agency Project Page 2
ro: Proiect Agentie de Design Pagina 2

en: Designed by %1$s | Powered by %2$s
ro: Creat de %1$s | Cu sprijinul %2$s

en: Designing Layout
ro: Proiectarea layout-ului

en: Digital Painting
ro: Pictură digitală

en: Digital Payments
ro: Plăți digitale

en: Digital Payments About Page
ro: Pagina Despre Plăți Digitale

en: Digital Payments Blog Page
ro: Pagina de blog pentru plăți digitale

en: Digital Payments Contact Page
ro: Pagina de contact pentru plăți digitale

en: Digital Payments Features Page
ro: Pagina cu funcții de plăți digitale

en: Digital Payments Home Page
ro: Pagina principală a plăților digitale

en: Digital Payments Landing Page
ro: Pagina de destinație a plăților digitale

en: Digital Payments Pricing Page
ro: Pagina de prețuri pentru plăți digitale

en: Digital Payments Sign-Up Page
ro: Pagina de înscriere pentru plăți digitale

en: Disable Divi 5 Updates
ro: Dezactivați actualizările Divi 5

en: Disable Footer Credits
ro: Dezactivează Acreditări Subsol

en: Disable Translations
ro: Dezactivează Traducerile

en: Disable WordPress Emojis
ro: Dezactivează Emojis WordPress

en: Disable this option to remove the Google Fonts from your Divi Builder Pages.
ro: Dezactivați această opțiune pentru a elimina Google Fonts din paginile dvs. Divi Builder.

en: Disable this option to remove the Google Maps API script from your Divi Builder Pages. This may improve compatibility with third party plugins that also enqueue this script. Please Note: Modules that rely on the Google Maps API in order to function properly, such as the Maps and Fullwidth Maps Modules, will still be available but will not function while this option is disabled (unless you manually add Google Maps API script).
ro: Dezactivați această opțiune pentru a elimina scriptul Google Maps API din paginile dvs. Divi Builder. Acest lucru poate îmbunătăți compatibilitatea cu pluginuri terțe care pun, de asemenea, acest script în coadă. Vă rugăm să rețineți: modulele care se bazează pe Google Maps API pentru a funcționa corect, cum ar fi modulele Hărți și Hărți cu lățime completă, vor fi în continuare disponibile, dar nu vor funcționa când această opțiune este dezactivată (cu excepția cazului în care adăugați manual scriptul Google Maps API).

en: Disable top tier dropdown menu links
ro: Dezactivează linkuri niveluri superioare meniu listă

en: Disable translations if you don't want to display translated theme strings on your site.
ro: Dezactivați traducerile dacă nu doriți să afișați șiruri temă traduse pe siteul dumneavoastră.

en: Disabled
ro: Dezactivează

en: Disabling this option will remove the body code below from your blog. This allows you to remove the code while saving it for later use.
ro: Dezactivarea acestei opțiuni va elimina codul de conținut de mai jos de pe blog. Aceasta vă permite eliminarea codului și salvarea lui pentru mai târziu.

en: Disabling this option will remove the header code below from your blog. This allows you to remove the code while saving it for later use.
ro: Dezactivarea acestei opțiuni va elimina codul de antet de mai jos de pe blog. Aceasta vă permite eliminarea codului și salvarea lui pentru mai târziu.

en: Disabling this option will remove the single bottom code below from your blog. This allows you to remove the code while saving it for later use.
ro: Dezactivarea acestei opțiuni va elimina codul de subsol unic de mai jos de pe blog. Aceasta vă permite eliminarea codului și salvarea lui pentru mai târziu.

en: Disabling this option will remove the single top code below from your blog. This allows you to remove the code while saving it for later use.
ro: Dezactivarea acestei opțiuni va elimina codul de antet unic de mai jos de pe blog. Aceasta vă permite eliminarea codului și salvarea lui pentru mai târziu.

en: Disabling...
ro: Se dezactivează...

en: Display Home link
ro: Afișează link Acasă

en: Displays About Me Information
ro: Afișare Informații Despre mine

en: Displays Adsense Ads
ro: Afișare Anunțuri Adsense

en: Displays Advertisements
ro: Afișare Reclame

en: Divi 5's new features
ro: Noile caracteristici ale Divi 5

en: Divi AI Default
ro: Implicit Divi AI

en: Divi AI Default Styles
ro: Stiluri implicite Divi AI

en: Divi AI Server is too busy right now. Please try again in a few minutes.
ro: Serverul Divi AI este prea ocupat acum. Vă rugăm să încercați din nou în câteva minute.

en: Divi AI is finalizing your images! Please stand by.
ro: Divi AI vă finalizează imaginile! Vă rugăm așteptați.

en: Divi AI will fill your layouts with relevant photos and images automatically. Using stock photos is the fastest and most reliable option. You can also generate completely unique images using AI, which takes longer but can result in a wider variety of unique images.
ro: Divi AI vă va umple machetele cu fotografii și imagini relevante în mod automat. Utilizarea fotografiilor de stoc este cea mai rapidă și cea mai fiabilă opțiune. De asemenea, puteți genera imagini complet unice folosind AI, ceea ce durează mai mult, dar poate duce la o varietate mai mare de imagini unice.

en: Divi AI will fill your pages with relevant photos and images automatically. Using stock photos is the fastest and most reliable option. You can also generate completely unique images using AI, which takes longer.
ro: Divi AI vă va umple paginile cu fotografii și imagini relevante în mod automat. Utilizarea fotografiilor de stoc este cea mai rapidă și cea mai fiabilă opțiune. De asemenea, puteți genera imagini complet unice folosind AI, ceea ce durează mai mult.

en: Divi Cloud Categories
ro: Categorii Divi Cloud

en: Divi Cloud Tags
ro: Etichete Divi Cloud

en: Divi Customizer Settings
ro: Setări personalizare Divi

en: Divi Library
ro: Bibliotecă Divi

[ctx: Divi Library]
en: %s Library
ro: Biblioteca %s

[ctx: Divi Library]
en: View Mode
ro: Modul de vizualizare

[ctx: Divi Library Item Type]
en: Layout
ro: Aspect

[ctx: Divi Library Item Type]
en: Module
ro: Modul

[ctx: Divi Library Layout Type]
en: Row
ro: Rând

[ctx: Divi Library Layout Type]
en: Section
ro: Secțiune

en: Divi Library Snippet Name
ro: Numele fragmentului de bibliotecă Divi

[ctx: Divi Library Title]
en: Layout Details
ro: Detalii de aspect

[ctx: Divi Library View Mode]
en: Grid View
ro: Vizualizare grilă

[ctx: Divi Library View Mode]
en: List View
ro: Vizualizare listă

[ctx: Divi Library View Mode]
en: Tag View
ro: Vizualizare etichetă

[ctx: Divi Library View Mode (Layout Pack)]
en: Pack View
ro: Vizualizare pachet

en: Divi Overview
ro: Prezentare generală Divi

en: Divi Page Settings
ro: Setări pagină Divi

en: Divi Quick Sites
ro: Site-uri rapide Divi

en: Divi Teams
ro: Echipe Divi

en: Divi Theme Templates
ro: Șabloane de temă Divi

en: Divi has been installed and activated. Next, you must activate your license so that your website can receive updates. Click the button below to log in to your Elegant Themes account and automatically activate this installation.
ro: Divi a fost instalat și activat. Apoi, trebuie să vă activați licența, astfel încât site-ul dvs. web să poată primi actualizări. Faceți clic pe butonul de mai jos pentru a vă conecta la contul dvs. Elegant Themes și pentru a activa automat această instalare.

en: Divi is up to date
ro: Divi este la zi

en: Do you want to move selected items to your trash?
ro: Doriți să mutați elementele selectate în coșul de gunoi?

en: Do you want to permanently delete all the items in your trash? This action cannot be undone and the items cannot be recovered.
ro: Doriți să ștergeți definitiv toate elementele din coșul de gunoi? Această acțiune nu poate fi anulată și elementele nu pot fi recuperate.

en: Documentation
ro: Documentație

[ctx: Documentation Page]
en: Documentation
ro: Documentație

en: Dot Navigation
ro: Navigare punct

en: Dotted
ro: Punctat

en: Double
ro: Dublu

en: Download Backup Before Importing
ro: Descărcați backup înainte de a importa

en: Download More Layouts From The Marketplace
ro: Descărcați mai multe aspecte de pe piață

en: Drawing
ro: Desen

en: Dropdown Menu Animation
ro: Animație meniu vertical

en: Dropdown Menu Background Color
ro: Culoare fundal meniu vertical

en: Dropdown Menu Line Color
ro: Culoare linie meniu vertical

en: Dropdown Menu Text Color
ro: Culoare text meniu vertical

en: Duplicate
ro: Duplicat

en: Duplicate Global Item To Cloud
ro: Duplicați elementul global în cloud

en: Duplicate Locally
ro: Duplicați local

en: Dynamic CSS
ro: CSS dinamic

en: Dynamic CSS greatly reduces CSS file size by dynamically generating only the assets necessary for the features and modules you use. This eliminates all file bloat and greatly improves load times.
ro: CSS dinamic reduce foarte mult dimensiunea fișierului CSS prin generarea dinamică numai a activelor necesare pentru funcțiile și modulele pe care le utilizați. Acest lucru elimină toate balonarea fișierelor și îmbunătățește mult timpii de încărcare.

en: Dynamic Icons
ro: Pictograme dinamice

en: Dynamic JavaScript Libraries
ro: Biblioteci JavaScript dinamice

en: Dynamic Module Framework
ro: Cadrul modulului dinamic

en: ET About Me Widget
ro: ET Despre mine Widget

en: ET Adsense Widget
ro: Widget Adsense ET

en: ET Advertisement
ro: Publicitate ET

en: Ecommerce
ro: Comerț electronic

en: Edit
ro: Editați | ×

en: Edit Footer Credits
ro: Editare Acreditări Subsol

en: Edit Image
ro: Editați imaginea

en: Edit Tags & Categories
ro: Editați etichete și categorii

en: Edit Theme Options
ro: Editați opțiunile temei

en: Edit With Divi
ro: Editați cu Divi

en: Effect
ro: Efect

en: Elegant Themes Account
ro: Cont Elegant Themes

en: Empty Trash
ro: Goliți Coșul de gunoi

en: Enable API Key
ro: Activați cheia API

en: Enable Boxed Layout
ro: Activează afișare casetată

en: Enable Divi 5 Updates
ro: Activează actualizările Divi 5

en: Enable Divi Cloud
ro: Activați Divi Cloud

en: Enable Divi Gallery
ro: Activează Galeria Divi

en: Enable Responsive Images
ro: Activați imagini responsive

en: Enable Single Post 468x60 banner
ro: Activează banner 468x60 Postare Unică

en: Enable Vertical Navigation
ro: Activează navigare verticală

en: Enable body code
ro: Activează cod < body >

en: Enable caching of Google Fonts and load them inline. This reduces render-blocking requests and improves page load times.
ro: Activați stocarea în cache a Google Fonts și încărcați-le în linie. Acest lucru reduce solicitările de blocare a redării și îmbunătățește timpul de încărcare a paginii.

en: Enable canonical URL's
ro: Activează URL's autorizate

en: Enable custom description
ro: Activează descriere predefinită

en: Enable custom keywords
ro: Activează cuvinte-cheie predefinite

en: Enable custom titles
ro: Activează titluri predefinite

en: Enable header code
ro: Activează cod antet

en: Enable meta descriptions
ro: Activează meta-descrieri

en: Enable single bottom code
ro: Activează cod subsol unic

en: Enable single top code
ro: Activează cod antet unic

en: Enable this if you want to replace the WordPress default gallery with the Divi-style gallery.
ro: Activați asta dacă doriți să înlocuiți galeria implicită WordPress cu galeria în stilul Divi.

en: Enable this option if you are using Divi 4 and want to receive Divi 5 updates instead of Divi 4 updates.
ro: Activează această opțiune dacă folosești Divi 4 și vrei să primești actualizări Divi 5 în loc de actualizări Divi 4.

en: Enable this option to display Back To Top Button while scrolling
ro: Activați această opțiune pentru afișarea Butonului Înapoi Sus în timpul derulării

en: Enable this option to get responsive images size generated when uploading images and adding srcset attribute for images element.
ro: Activați această opțiune pentru a obține dimensiunea imaginilor responsive generate la încărcarea imaginilor și adăugarea atributului srcset pentru elementul imagini.

en: Enable this option to get the smooth scrolling effect with mouse wheel
ro: Activați această opțiune pentru a obține efectul de derulare lină cu rotița mouseului

en: Enable this option to show thumbnails on Index Pages.
ro: Activează această opțiune pentru afișarea miniaturilor pe Paginile Index.

en: Enable this to allow the Divi Framework to only load the modules that are used on the page, and process the logic for the features in use.
ro: Activați acest lucru pentru a permite cadrului Divi Framework să încarce numai modulele care sunt utilizate pe pagină și să proceseze logica pentru caracteristicile utilizate.

en: Enabled
ro: Activează

en: Enabling this option will display a 468x60 banner ad on the bottom of your post pages below the single post content. If enabled you must fill in the banner image and destination url below.
ro: Activarea acestei opțiuni va afișa un banner reclamă de 468x60 în subsolul paginilor de postări, sub conținutul postării unice. Dacă este activată trebuie să completați mai jos imaginea bannerului și URL destinație.

en: Enabling this option will lower the size of Google Fonts and improve load times, however it will limit Google Fonts support in some very old browsers. You can turn this off to increase support for older browsers at a slight cost to performance.
ro: Activarea acestei opțiuni va reduce dimensiunea Google Fonts și va îmbunătăți timpul de încărcare, totuși va limita suportul pentru Google Fonts în unele browsere foarte vechi. Puteți dezactiva această opțiune pentru a crește suportul pentru browsere mai vechi, cu un mic cost pentru performanță.

en: Enhance
ro: Spori

en: Enhance Image
ro: Îmbunătățiți imaginea

en: Enhancement Strength
ro: Îmbunătățirea forței

en: Enhancements
ro: Îmbunătățiri

en: Enqueue Google Maps Script
ro: Pune în coadă Scriptul Google Maps

en: Enqueue jQuery Compatibility Script
ro: Puneți în coadă Scriptul de compatibilitate jQuery

en: Enter new API Key
ro: Introduceți o nouă cheie API

en: Enter the URL of your Facebook Profile.
ro: Introduceți URL pentru Profilul dumneavoastră Facebook.

en: Enter the URL of your Instagram Profile.
ro: Introduceți adresa URL a profilului dvs. Instagram.

en: Enter the URL of your RSS feed.
ro: Introduceți URL pentru contribuția dumneavoastră RSS.

en: Enter the URL of your X Profile.
ro: Introduceți URL a profilului dvs. X.

en: Enter which type of page you want.
ro: Introdu ce tip de pagină vrei.

en: Enter your ET Account API Key.
ro: Introduceți cheia API pentru contul dvs. ET.

en: Enter your ET Account Username.
ro: Introduceți numele de utilizator al contului ET.

en: Enter your page title
ro: Introduceți titlul paginii dvs

en: Enter your website name, which will be used for meta titles and throughout your website content.
ro: Introduceți numele site-ului dvs., care va fi folosit pentru meta-titluri și în conținutul site-ului dvs.

en: Enter your website slogan, which will be used in meta descriptions and as context for Divi AI.
ro: Introduceți sloganul site-ului dvs., care va fi folosit în meta descrieri și ca context pentru Divi AI.

en: Error
ro: Eroare

[ctx: Event Details Page]
en: Details
ro: Detalii

en: Exactly
ro: Exact

en: Example: Create a services page that describes our solar installation services, including testimonials and a contact form to collect leads
ro: Exemplu: creați o pagină de servicii care descrie serviciile noastre de instalare solară, inclusiv mărturii și un formular de contact pentru a colecta clienți potențiali

en: Example: Create a services section that describes our solar installation services.
ro: Exemplu: creați o secțiune de servicii care descrie serviciile noastre de instalare solară.

en: Example: Our company, Sunset Solar, is a solar panel installation company serving the San Francisco Bay Area
ro: Exemplu: compania noastră, Sunset Solar, este o companie de instalare de panouri solare care deservește zona golfului San Francisco

en: Exclude categories from the navigation bar
ro: Exclude categorii din bara de navigare

en: Exclude pages from the navigation bar
ro: Exclude paginile din bara de navigare

en: Expand
ro: Extinde

en: Explore Other Modules With Tag
ro: Explorați alte module cu etichetă

en: Explore Other Rows With Tag
ro: Explorați alte rânduri cu etichetă

en: Explore Other Sections With Tag
ro: Explorați alte secțiuni cu etichetă

en: Export %s
ro: Exportați %s

en: Export %s Name
ro: Exportați numele %s

en: Export Theme Options
ro: Exportați opțiunile temei

en: Exporting your %s will create a JSON file that can be imported into a different area.
ro: Exportul dvs. %s va crea un fișier JSON care poate fi importat într-o zonă diferită.

en: Extend
ro: Extinde

en: Extend Image
ro: Extinde imaginea

en: Facebook Profile Url
ro: URL Profil Facebook

en: Fade
ro: Decolorează

en: Fade In
ro: Estompare

en: Failed to load your existing layouts. Please try again later.
ro: Nu s-au încărcat machetele existente. Vă rugăm să încercați din nou mai târziu.

en: Farmers Market
ro: Piata fermierilor

en: Farmers Market About Page
ro: Piața fermierilor Pagina Despre

en: Farmers Market Blog Page
ro: Pagină de blog pentru piața fermierilor

en: Farmers Market Contact Page
ro: Pagina de contact pentru piața fermierilor

en: Farmers Market Donate Page
ro: Pagina de donații pentru piața fermierilor

en: Farmers Market Events Page
ro: Pagina de evenimente din Piața Agricultorilor

en: Farmers Market Home Page
ro: Pagina principală a pieței de fermieri

en: Farmers Market Landing Page
ro: Pagina de destinație pentru piața fermierilor

en: Farmers Market Market Page
ro: Piața de fermieri Pagina de piață

en: Fashion About Page
ro: Moda Despre Pagina

en: Fashion Blog Page
ro: Pagina de blog de modă

en: Fashion Contact Page
ro: Pagina de contact pentru modă

en: Fashion Designer Page
ro: Pagina de designer de modă

en: Fashion Gallery Page
ro: Pagina Galeriei de modă

en: Fashion Home Page
ro: Pagina principală de modă

en: Fashion Landing Page
ro: Pagina de destinație de modă

en: Fashion Shop Page
ro: Pagina magazinului de modă

en: Favorites
ro: Favorite

en: Fetching Pages
ro: Preluare pagini

en: Fetching Pages...
ro: Se preiau paginile...

en: Filter
ro: Filtru

en: Find A Layout
ro: Găsiți un aspect

en: Find A Module
ro: Găsiți un modul

en: Find A Page
ro: Găsiți o pagină

en: Find A Row
ro: Găsiți un rând

en: Find A Section
ro: Găsiți o secțiune

en: Find More Layouts
ro: Găsiți mai multe aspecte

en: Fixed
ro: Fixat

en: Fixed Menu Height
ro: Fix Meniu Înălțime

en: Fixed Navigation Bar
ro: Bară Navigare Fixată

en: Fixed Navigation Settings
ro: Setări navigare fixă

en: Flip
ro: Întoarce

en: Florist
ro: Florar

en: Florist About Page
ro: Pagina Despre Florărie

en: Florist Blog Page
ro: Pagina de blog florarie

en: Florist Contact Page
ro: Pagina de contact florarie

en: Florist Gallery Page
ro: Pagina Galeriei Florăriei

en: Florist Home Page
ro: Pagina principală a florăriei

en: Florist Landing Page
ro: Pagina de destinație a florăriei

en: Florist Shop Page
ro: Pagina Florăriei

en: Folder
ro: Pliant

en: Font Size
ro: Mărime font

en: Font Style
ro: Stil font

en: Footer
ro: Subsol

en: Footer Area
ro: Zona Subsol

en: Footer Background Color
ro: Culoare Fundal Subsol

en: Footer Elements
ro: Elemente subsol

en: Footer Menu
ro: Meniu Subsol

en: Footer Menu Active Link Color
ro: Culoare legătură activă meniu subsol

en: Footer Menu Background Color
ro: Culoare fundal meniu subsol

en: Footer Menu Text Color
ro: Culoare text meniu subsol

en: Forgot your <a href="%1$s" target="_blank">Username</a> or <a href="%1$s" target="_blank">Password</a>?
ro: Ați uitat numele de <a href="%1$s" target="_blank">Nume de utilizator</a> sau <a href="%1$s" target="_blank">Parola</a>?

en: Free Divi Cloud Limit Reached
ro: Limita Divi Cloud gratuit a fost atinsă

en: Free Trial
ro: Încercare gratuită

en: Freelancer
ro: Liber profesionist

en: Fullscreen
ro: Pe tot ecranul

en: Fullwidth
ro: Lățime maximă

en: Funny
ro: Amuzant

en: General Settings
ro: Setări Generale

en: Generate
ro: Genera

en: Generate & Publish My Website
ro: Generați și publicați site-ul meu

en: Generate A New Site
ro: Generați un site nou

en: Generate Code
ro: Generați cod

en: Generate Four More
ro: Generați încă patru

en: Generate Image With AI
ro: Generați imagine cu AI

en: Generate Images With AI (Slower)
ro: Generați imagini cu AI (mai lent)

en: Generate Layout
ro: Generați aspect

en: Generate Modified Image
ro: Generați imaginea modificată

en: Generate More Like This One
ro: Generați mai multe ca acesta

en: Generate My Website
ro: Generați site-ul meu

en: Generate Page
ro: Generați pagina

en: Generate Prompt With AI
ro: Generați prompt cu AI

en: Generate Section
ro: Generare secțiune

en: Generate Section With AI
ro: Generați secțiune cu AI

en: Generate Text
ro: Generați text

en: Generate Your Site With AI
ro: Generați-vă site-ul cu AI

en: Generating
ro: Generarea

en: Generating %1$s Pages
ro: Se generează %1$s pagini

en: Generating Images
ro: Generarea de imagini

en: Generating Layout
ro: Generarea aspectului

en: Generating Screenshot
ro: Se generează captură de ecran

en: Generating Section
ro: Secțiunea generatoare

en: Generating Site Outline
ro: Generarea schiței site-ului

en: Generating Your %1$s Page
ro: Se generează pagina dvs. %1$s

en: Generating Your Menu
ro: Generarea meniului dvs

en: Generating...
ro: Se generează...

en: Get Divi For Life
ro: Obțineți Divi pentru viață

en: Get Unlimited Divi Cloud Storage
ro: Obțineți spațiu de stocare Divi Cloud nelimitat

en: Get Unlimited Storage
ro: Obțineți spațiu de stocare nelimitat

en: Get access to hundreds of new Divi modules and thousands of additional layouts and child themes.
ro: Obțineți acces la sute de module Divi noi și mii de machete suplimentare și teme pentru copii.

en: Get live chat support with response times under 30 minutes plus bigger discounts in the Divi Marketplace.
ro: Obțineți asistență prin chat live cu timpi de răspuns mai mici de 30 de minute plus reduceri mai mari în Divi Marketplace.

en: Give Divi AI general information about your website or business. The more context it has about you and your goals, the better layouts it will create and the more relevant content it will write.
ro: Oferiți Divi AI informații generale despre site-ul sau afacerea dvs. Cu cât are mai mult context despre tine și obiectivele tale, cu atât va crea machete mai bune și va scrie conținut mai relevant.

en: Give you content a unique spin by telling Divi AI what tone of voice to use.
ro: Oferă conținutului o învârtire unică, spunând Divi AI ce ton de voce să folosească.

en: Global items
ro: Articole globale

en: Global items cannot be added to your Divi Cloud. Would you like to save a non-global version to your Divi Cloud? The version on this website will remain a global instance
ro: Elementele globale nu pot fi adăugate în Divi Cloud. Doriți să salvați o versiune non-globală pe Divi Cloud? Versiunea de pe acest site web va rămâne o instanță globală

en: Google API Key
ro: Cod Google API

en: Google Fonts Subsets
ro: Subseturi Google Fonts

en: Grab the first post image
ro: Capturează prima imagine postată

en: Green
ro: Verde

en: Groove
ro: Canelură

en: Guide Me
ro: Ghideaza-ma

en: HTML/JS Snippet
ro: Fragment HTML/JS

en: Harmonize And Remove Artifacts
ro: Armonizarea și eliminarea artefactelor

en: Harness the power of AI and unlock unlimited text, image, code, layout and website generation.
ro: Valorificați puterea AI și deblocați generarea nelimitată de text, imagini, coduri, aspect și site-uri web.

en: Header & Navigation
ro: Antet & navigare

en: Header Elements
ro: Elemente antet

en: Header Font
ro: Font Antet

en: Header Font Style
ro: Stil font antet

en: Header Font Weight
ro: Greutatea fontului antet

en: Header Format
ro: Format antet

en: Header Letter Spacing
ro: Spațiu litere antet

en: Header Line Height
ro: Înălțime linie antet

en: Header Style
ro: Stil Antet

en: Header Text Size
ro: Mărime text antet

en: Heading Font
ro: Font de titlu

en: Heading Font Color
ro: Culoarea fontului titlului

en: Heading Text Color
ro: Culoarea textului titlului

en: Height
ro: Înălţime

en: Help
ro: Ajutor

en: Here you can add custom css to override or extend default styles.
ro: Aici puteți adăuga CSS predefinit pentru a anula sau extinde stilurile implicite.

en: Here you can change which character separates your blog title and index page name when using autogenerated post titles. Common values are | or -
ro: Aici puteți alege ce caracter să separe titlul blogului de numele paginii index la utilizarea titlurilor de postări generate automat. Valorile obișnuite sunt | sau -

en: Here you can change which character separates your blog title and post name when using autogenerated post titles. Common values are | or -
ro: Aici puteți modifica ce caracter separă titlul blogului de numele postării la utilizarea titlurilor de postări generate automat. Valorile obișnuite sunt | sau -

en: Here you can choose Shop Page & Category Page Layout for WooCommerce.
ro: Aici puteți alege Schema Pagină Cumpărare & Pagină Categorie pentru WooCommerce

en: Here you can choose default sidebar layout
ro: Aici puteți alege aspectul implicit al barei laterale

en: Here you can choose how your titles on index pages are generated. You can change which order your blog name and index title are displayed, or you can remove the blog name from the title completely.
ro: Aici puteți opta cum să fie generate titlurile pe paginile index. Puteți modifica ordinea de afișare a numelui blogului și a titlului index, sau puteți elimina complet numele blogului din titlu.

en: Here you can choose to display the Facebook Icon on your homepage.
ro: Aici puteți opta să afișați Iconița Facebook pe pagina dumneavoastră principală.

en: Here you can choose to display the Instagram Icon on your homepage.
ro: Aici puteți alege să afișați pictograma Instagram pe pagina dvs. de pornire.

en: Here you can choose to display the RSS Icon.
ro: Aici puteți opta să afișați Iconița RSS.

en: Here you can choose to display the X Icon.
ro: Aici puteți alege să afișați pictograma X.

en: Here you can choose to remove certain categories from the navigation menu. All categories marked with an X will not appear in your navigation bar.
ro: Aici puteți opta pentru eliminarea anumitor categorii din meniul navigare. Toate categoriile marcate cu X nu vor apărea în bara de navigare.

en: Here you can choose to remove certain pages from the navigation menu. All pages marked with an X will not appear in your navigation bar.
ro: Aici puteți opta pentru eliminarea anumitor pagini din meniul de navigare. Toate paginile marcate cu X nu vor apărea în bara de navigare.

en: Here you can choose to reverse the order that your categories links are displayed. You can choose between ascending and descending.
ro: Aici puteți opta pentru modificarea ordinii în care sunt afișate linkurile categorii. Puteți alege între ascendent și descendent.

en: Here you can choose to reverse the order that your pages links are displayed. You can choose between ascending and descending.
ro: Aici puteți opta pentru modificarea ordinii în care sunt afișate linkurile paginilor. Puteți alege între ascendent și descendent.

en: Here you can choose to sort your pages links.
ro: Aici puteți opta cum să sortați linkurile paginilor.

en: Here you can choose which items appear in the post info section on pages. This is the area, usually below the post title, which displays basic information about your post. The highlighted items shown below will appear.
ro: Aici puteți alege ce articole apar în secțiunea de informații despre postare din pagini. Aceasta este zona, de obicei sub titlul postării, care afișează informații de bază despre postarea dvs. Vor apărea elementele evidențiate prezentate mai jos.

en: Here you can choose which items appear in the post info section on single post pages. This is the area, usually below the post title, which displays basic information about your post. The highlighted items shown below will appear.
ro: Aici puteți alege ce articole apar în secțiunea de informații despre postare pe paginile cu o singură postare. Aceasta este zona, de obicei sub titlul postării, care afișează informații de bază despre postarea dvs. Vor apărea elementele evidențiate prezentate mai jos.

en: Here you can designate how many WooCommerce products are displayed on the archive page. This option works independently from the Settings > Reading options in wp-admin.
ro: Aici puteți desemna câte produse WooCommerce sunt afișate pe pagina arhivă. Această opțiune funcționează independent de Setări > Opțiuni citire din wp-admin.

en: Here you can designate how many recent articles are displayed on the Archive pages. This option works independently from the Settings > Reading options in wp-admin.
ro: Aici puteți desemna câte articole recente sunt afișate pe paginile Arhivă. Această opțiune funcționează independent de opțiunile Citire din wp-admin.

en: Here you can designate how many recent articles are displayed on the Category page. This option works independently from the Settings > Reading options in wp-admin.
ro: Aici puteți desemna câte articole recente sunt afișate pe pagina Categorie. Această opțiune funcționează independent de opțiunile Citire din wp-admin.

en: Here you can designate how many recent articles are displayed on the Search results pages. This option works independently from the Settings > Reading options in wp-admin.
ro: Aici puteți desemna câte articole recente sunt afișate pe paginile Rezultate căutare. Această opțiune funcționează independent de opțiunile Citire din wp-admin.

en: Here you can designate how many recent articles are displayed on the Tag pages. This option works independently from the Settings > Reading options in wp-admin.
ro: Aici puteți desemna câte articole recente sunt afișate pe paginile Etichetă. Această opțiune funcționează independent de opțiunile Citire din wp-admin.

en: Here you can disable automatic memory limit increase.
ro: Aici puteți dezactiva mărirea automată a limitei memoriei.

en: Here you can provide 468x60 banner destination url
ro: Aici puteți furniza URL destinație banner 468x60

en: Here you can provide 468x60 banner image url
ro: Aici puteți furniza URL imagine banner 468x60

en: Hex Value
ro: Valoare Culoare

en: Hide
ro: Ascundere

en: Hide Logo Image
ro: Ascunde imagine logo

en: Hide Nav Before Scroll
ro: Ascunde navigarea înainte de derulare

en: Hide Navigation Until Scroll
ro: Ascunde navigarea până la derulare

en: Hide empty categories
ro: Ascunde categorii goale

en: High
ro: Înalt

en: Home
ro: Acasă

en: Homepage SEO
ro: SEO Prima Pagină

en: Homepage custom title (if enabled)
ro: Titlu predefinit prima pagină (dacă este activat)

en: Homepage meta description (if enabled)
ro: Meta-descriere prima pagină (dacă este activat)

en: Homepage meta keywords (if enabled)
ro: Meta-cuvinte-cheie prima pagină (dacă este activat)

en: How would you like to change the style of this element?
ro: Cum ai vrea să schimbi stilul acestui element?

en: Humorous
ro: Plin de umor

en: Icon
ro: Iconiță

en: Icon Color
ro: Culoare Pictogramă

en: Icon Placement
ro: Poziție iconiță

en: If a page is built with the Divi Builder, the Gutenberg block CSS file is moved from the header to the footer. Since the file is most likely not used, we can load it later. This removes a render blocking request and improving performance.
ro: Dacă o pagină este construită cu Divi Builder, fișierul CSS al blocului Gutenberg este mutat din antet în subsol. Deoarece cel mai probabil fișierul nu este utilizat, îl putem încărca mai târziu. Aceasta elimină o solicitare de blocare a randării și îmbunătățirea performanței.

en: If custom titles are disabled, choose autogeneration method
ro: Dacă titlurile predefinite sunt dezactivate, alege metoda generării automate

en: If you are not using cutsom post titles you can still have control over how your titles are generated. Here you can choose which order you would like your post title and blog name to be displayed, or you can remove the blog name from the title completely.
ro: Dacă nu utilizați titluri predefinite pentru postări puteți totuși să controlați modul de generare a titlurilor. Aici puteți opta pentru ordinea de afișare a titlului postării și numelului blogului, sau puteți elimina complet numele blogului din titlu.

en: If you are not using cutsom post titles you can still have control over hw your titles are generated. Here you can choose which order you would like your post title and blog name to be displayed, or you can remove the blog name from the title completely.
ro: Dacă nu utilizați titluri predefinite pentru postări puteți totuși să controlați modul de generare a titlurilor. Aici puteți opta pentru ordinea de afișare a titlului postării și numelului blogului, sau puteți elimina complet numele blogului din titlu.

en: If you don't want to display some banners - leave approptiate fields blank
ro: Dacă nu doriți să afișați unele bannere - lăsați câmpurile corespunzătoare necompletate

en: If you have enabled custom titles you can add your custom title here. Whatever you type here will be placed between the < title >< /title > tags in header.php
ro: Dacă ați activat titluri predefinite puteți adăuga titlul predefinit aici. Orice veți scrie aici va fi pus între etichetele < title >< /title > din header.php

en: If you have enabled meta descriptions you can add your custom description here.
ro: Dacă ați activat meta-descrierile puteți adăuga descrierea predefinită aici.

en: If you have enabled meta keywords you can add your custom keywords here. Keywords should be separated by comas. For example: wordpress,themes,templates,elegant
ro: Dacă ați activat meta-cuvinte-cheie puteți adăuga cuvintele-cheie predefinite aici. Cuvintele-cheie trebuie despărțite prin virgule. De exemplu: wordpress,themes,templates,elegant

en: If you would like categories to be displayed in your navigationbar that don't have any posts in them then disable this option. By default empty categories are hidden
ro: Dacă doriți afișarea categoriilor fără postări în bara de navigare, dezactivați această opțiune. Implicit, categoriile goale sunt ascunse.

en: If you would like to add a meta description to your post you can do so using custom fields. This option must be enabled for descriptions to be displayed on post pages. You can add your meta description using custom fields based off the custom field name you define below.
ro: Dacă doriți adăugarea unei meta-descrieri la postare puteți s-o faceți utilizând câmpurile de predefinire. Această opțiune trebuie activată pentru ca descrierile să fie afișate pe paginile cu postări. Puteți adăuga meta-descrierea folosind câmpurile de predefinire de mai jos.

en: If you would like to add meta keywords to your post you can do so using custom fields. This option must be enabled for keywords to be displayed on post pages. You can add your meta keywords using custom fields based off the custom field name you define below.
ro: Dacă doriți să adăugați meta-cuvinte-cheie la postări puteți s-o faceți utilizând câmpurile de predefinire. Această opțiune trebuie activată pentru ca aceste cuvinte-cheie să fie afișate pe paginile de postări. Puteți adăuga meta-cuvinte-cheie folosind câmpurile de predefinire de mai jos.

en: If you would like to remove the dropdown menus from the categories navigation bar disable this feature.
ro: Dacă doriți eliminarea meniurilor listă din bara de navigare categorii, dezactivați această caracteristică.

en: If you would like to remove the dropdown menus from the pages navigation bar disable this feature.
ro: Dacă doriți să eliminați meniurile listă din bara de navigare pagini, dezactivați această caracteristică.

en: If you would like to use your own custom logo image click the Upload Image button.
ro: Dacă doriți să utilizați propria imagine logo apăsați butonul Încarcă Imaginea.

en: Image
ro: Imagine

en: Image Description
ro: Descrierea imaginii

en: Image Dimensions
ro: Dimensiunile imaginii

en: Image Fill Description
ro: Descriere de umplere a imaginii

en: Image Height
ro: Înălțime Inagine

en: Image Scale
ro: Scala imaginii

en: Image Selection
ro: Selectarea imaginii

en: Image Size
ro: Marimea imaginii

en: Image Sketch
ro: Schiță de imagine

en: Image Style
ro: Stil de imagine

en: Image Type
ro: Tip imagine

en: Image URL or base64 string is required.
ro: URL a imaginii sau șirul base64 este necesar.

en: Image Url
ro: URL imagine

en: Image Width
ro: Lățime Imagine

en: Image doesn't exist
ro: Imaginea nu există

en: Images
ro: Imagini

en: Images stored on a different website cannot be used as reference. The issue can be resolved by uploading the image to the WordPress media library.
ro: Imaginile stocate pe un alt site web nu pot fi folosite ca referință. Problema poate fi rezolvată prin încărcarea imaginii în biblioteca media WordPress.

en: Import %s
ro: Importă %s

en: Import & Export Customizer
ro: Personalizator de import și export

en: Import & Export Theme Options
ro: Opțiuni de importare și exportare a temei

en: Import Theme Options
ro: Opțiuni de importare a temei

en: Import These Templates
ro: Importați aceste șabloane

en: Import To Cloud
ro: Import în cloud

en: Importing %1$s Page
ro: Se importă pagina %1$s

en: Importing Customizer Settings
ro: Importul setărilor de personalizare

en: Importing Pages
ro: Importarea paginilor

en: Importing Presets
ro: Importul presetărilor

en: Importing Theme Builder
ro: Importul Theme Builder

en: Improve Google Fonts Loading
ro: Îmbunătățiți încărcarea Google Fonts

en: Improve your web design workflow and collaborate together in the cloud.
ro: Îmbunătățiți-vă fluxul de lucru pentru design web și colaborați împreună în cloud.

en: In some cases users will want to create parent categories or links as placeholders to hold a list of child links or categories. In this case it is not desirable to have the parent links lead anywhere, but instead merely serve an organizational function. Enabling this options will remove the links from all parent pages/categories so that they don't lead anywhere when clicked.
ro: În unele cazuri, utilizatorii doresc să creeze categorii sau linkuri sursă înlocuitoare pentru a rezerva o listă de linkuri sau categorii rezultate. În acest caz nu este de dorit ca linkurile sursă să conducă undeva, ci doar să aibă o funcție organizatorică. Activarea acestei opțiuni va elimina linkurile din toate paginile/categoriile sursă pentru a nu conduce nicăieri la accesarea lor.

en: Increase Contrast
ro: mărește contrastul

en: Increase Detail
ro: Măriți detaliile

en: Increase Saturation
ro: Creșteți Saturația

en: Index Page SEO
ro: SEO Pagină Index

en: Informative
ro: Informativ

en: Input 468x60 adsense code
ro: Introdu cod Google Adsense 468x60

en: Input 468x60 advertisement banner image
ro: Introdu imagine banner reclamă 468x60

en: Input 468x60 advertisement destination url
ro: Introdu URL destinație reclamă 468x60

en: Input your website information and select which pages you want to have on your website.
ro: Introduceți informațiile site-ului dvs. și selectați ce pagini doriți să aveți pe site-ul dvs.

en: Input your website information and tell Divi AI about your website or business. The information you provide will be used to generate content, images and make design decisions.
ro: Introduceți informațiile site-ului dvs. și spuneți Divi AI despre site-ul sau afacerea dvs. Informațiile pe care le furnizați vor fi folosite pentru a genera conținut, imagini și pentru a lua decizii de design.

[ctx: Insert CSS Snippet from library]
en: Use This CSS Snippet
ro: Utilizați acest fragment CSS

en: Insert Code at Cursor
ro: Introduceți codul la cursor

[ctx: Insert HTML/JS Snippet from library]
en: Use This HTML/JS Snippet
ro: Utilizați acest fragment HTML/JS

[ctx: Insert Module from library]
en: Use This Module
ro: Utilizați acest modul

[ctx: Insert Page from library]
en: Use This Page
ro: Utilizați această pagină

[ctx: Insert Row from library]
en: Use This Row
ro: Utilizați acest rând

[ctx: Insert Section from library]
en: Use This Section
ro: Utilizați această secțiune

en: Inset
ro: Interior

en: Instagram Profile Url
ro: Adresa URL a profilului Instagram

en: Install WooCommerce Plugin
ro: Instalați pluginul WooCommerce

en: Install and Configure WooCommerce
ro: Instalați și configurați WooCommerce

en: Installing WooCommerce
ro: Instalarea WooCommerce

en: Interior Design Company
ro: Firma de design interior

en: Interior Design Company About Page
ro: Companie de design interior Despre Pagina

en: Interior Design Company Blog Page
ro: Pagina de blog a companiei de design interior

en: Interior Design Company Contact Page
ro: Pagina de contact a companiei de design interior

en: Interior Design Company Home Page
ro: Pagina principală a companiei de design interior

en: Interior Design Company Landing Page
ro: Pagina de destinație a companiei de design interior

en: Interior Design Company Portfolio Page
ro: Pagina portofoliu companie de design interior

en: Interior Design Company Services Page
ro: Pagina Servicii Companie de Design Interior

en: Interior Design Company Shop Page
ro: Pagina magazinului companiei de design interior

en: Invalid API Key or Username
ro: Cheie API sau nume de utilizator nevalid

en: Invalid shortcode string.
ro: Șir de cod scurt nevalid.

en: Invite your team members and clients and give them full access to your entire suite of Divi services.
ro: Invitați membrii echipei și clienții dvs. și oferiți-le acces deplin la întreaga suită de servicii Divi.

en: Join Now
ro: Înscrieți-vă acum

en: Just another %s site
ro: Doar un alt site %s

en: Just another WordPress site
ro: Doar un alt WordPress site

en: LMS About Page
ro: Pagina Despre LMS

en: LMS Blog Page
ro: Pagina de blog LMS

en: LMS Contact Page
ro: Pagina de contact LMS

en: LMS Course Page
ro: Pagina de curs LMS

en: LMS Courses Page
ro: Pagina de cursuri LMS

en: LMS Home Page
ro: Pagina de pornire LMS

en: LMS Landing Page
ro: Pagina de destinație LMS

en: LMS Marketing Page
ro: Pagina de marketing LMS

[ctx: LMS Page]
en: Course
ro: Curs

[ctx: LMS Page]
en: Courses
ro: Cursuri

en: LMS Pricing Page
ro: Pagina de prețuri LMS

en: Landscape (8:5)
ro: Peisaj (8:5)

en: Language
ro: Limba

en: Language of Prompt
ro: Limbajul promptului

en: Language of Website
ro: Limba site-ului

en: Layout
ro: Schemă

[ctx: Layout]
en: Add New
ro: Adăuga nou

[ctx: Layout Categories]
en: Manage Categories
ro: Gestionați categoriile

[ctx: Layout Categories]
en: Manage Tags
ro: Gestionați etichetele

[ctx: Layout Category]
en: Art & Design
ro: Design de arta

[ctx: Layout Category]
en: Business
ro: Afaceri

[ctx: Layout Category]
en: Community & Non-Profit
ro: Comunitate și non-profit

[ctx: Layout Category]
en: Education
ro: Educaţie

[ctx: Layout Category]
en: Events
ro: Evenimente

[ctx: Layout Category]
en: Fashion & Beauty
ro: Modă și frumusețe

[ctx: Layout Category]
en: Food & Drink
ro: Mancare bautura

[ctx: Layout Category]
en: Health & Fitness
ro: Sănătate și fitness

[ctx: Layout Category]
en: Online Store
ro: Magazin online

[ctx: Layout Category]
en: Services
ro: Servicii

[ctx: Layout Category]
en: Technology
ro: Tehnologie

en: Layout Name
ro: Nume aspect

en: Layout Pack
ro: Pachet de aspect

[ctx: Layout Pack]
en: Fashion
ro: Modă

[ctx: Layout Pack]
en: Layouts In This Pack
ro: Aspecte din acest pachet

[ctx: Layout Packs]
en: Manage Packs
ro: Gestionați pachetele

en: Layout Settings
ro: Setări Schemă

en: Learn About Divi 5
ro: Află mai multe despre Divi 5

en: Learn About Divi AI
ro: Aflați despre Divi AI

en: Learn About Divi Cloud
ro: Aflați despre Divi Cloud

en: Learn About Divi Teams
ro: Aflați despre echipele Divi

en: Learn About Divi VIP
ro: Aflați despre Divi VIP

en: Learn About VIP Support
ro: Aflați despre asistența VIP

en: Learn More
ro: Află mai multe

en: Leave a Reply to %s
ro: Lasă un Răspuns pentru %s

en: Left
ro: Stânga

en: Left Sidebar
ro: Bară Stânga

en: Left to Right
ro: De la stânga la dreapta

en: Lengthen
ro: Prelungi

en: Let AI Choose
ro: Lasă AI să aleagă

en: Let AI Choose For Me
ro: Lasă AI să aleagă pentru mine

en: Letter Spacing
ro: Spațiu litere

en: Let’s Build Your Divi Website!
ro: Să vă construim site-ul Divi!

en: Level Up Your Divi Toolkit
ro: Creșteți-vă setul de instrumente Divi

en: Level up your efficiency with limitless AI content and image requests.
ro: Crește-ți eficiența cu conținut nelimitat AI și solicitări de imagini.

en: Library
ro: Bibliotecă

en: Light
ro: Alb

en: Limit Google Fonts Support For Legacy Browsers
ro: Limitați suportul pentru Google Fonts pentru browserele vechi

en: Link Color
ro: Culoare link

en: Link text
ro: Text link

en: List Items
ro: Listează articole

en: Live Preview
ro: Previzualizare live

en: Load Dynamic Stylesheet In-line
ro: Încărcați foaia de stil dinamică în linie

en: Load From Library
ro: Încărcare din bibliotecă

en: Locations
ro: Locații

en: Log In
ro: Autentificare

en: Log In To Divi Cloud
ro: Conectați-vă la Divi Cloud

en: Login
ro: Conectare

en: Login to activate your license
ro: Conectați-vă pentru a vă activa licența

en: Logo Max Height
ro: Logo Max Înălțime

en: Low
ro: Scăzut

en: Make Full Width
ro: Extinde la lățime completă

en: Manage Layouts
ro: Gestionați aspectele

en: Manage Pages
ro: Gestionați paginile

en: Manage Posts
ro: Gestionați postările

en: Manage Templates
ro: Gestionați șabloanele

en: Manage Theme Templates
ro: Gestionați șabloanele de teme

en: Manage Un-widgetized Advertisements
ro: Administrează Reclame

en: Manage Website Pages
ro: Gestionați paginile site-ului web

en: Manage Your Elegant Themes Account
ro: Gestionați-vă contul Elegant Themes

en: Managing Website Styles
ro: Gestionarea stilurilor de site-uri web

[ctx: Marketplace Page]
en: Seller
ro: Vânzător

en: Maximum
ro: Maxim

en: Maximum canvas size is 8192px
ro: Dimensiunea maximă a pânzei este de 8192 px

en: Medium
ro: Mediu

en: Member Login
ro: Conectare Membru

en: Memory Limit Increase
ro: Mărire limită memorie

en: Menu Height
ro: meniu Înălțime

en: Menu Link Color
ro: Culoare Link Meniu

en: Menu Text Size
ro: Mărime Text Meniu

en: Menu Top Margin
ro: Limită Superioară Meniu

en: Menu Width
ro: Lățime Meniu

en: Meta Font Style
ro: Stil font metadate

en: Meta Letter Spacing
ro: Spațiu litere metadate

en: Meta Line Height
ro: Înălțime linie metadate

en: Meta Text Size
ro: Marime text metadate

en: Mobile Menu
ro: Meniu mobil

en: Mobile Styles
ro: Stiluri mobile

en: Modification Strength
ro: Puterea de modificare

en: Modification Type
ro: Tipul de modificare

en: Modify
ro: Modifica

en: Modify Element
ro: Modificați element

en: Modify Selected Image
ro: Modificați imaginea selectată

en: Modify With AI
ro: Modificați cu AI

en: Modify the reference image with a loose sketch
ro: Modificați imaginea de referință cu o schiță liberă

en: Module Name
ro: Numele modulului

en: Module Name Prefix
ro: Prefixul numelui modulului

en: Mood & Lighting
ro: Dispoziție și iluminare

en: More Options
ro: Mai multe opțiuni

en: Most Used
ro: Cel mai utilizat

en: Move
ro: Mișcare

en: Move To
ro: Mutare la

en: Move To Divi Cloud
ro: Mutați la Divi Cloud

en: Must Use Keywords
ro: Trebuie să utilizați cuvinte cheie

en: My Cloud
ro: Norul meu

en: My Divi Cloud
ro: Cloudul meu Divi Cloud

en: My Library
ro: Biblioteca mea

en: Name
ro: Nume

en: Need help getting started with Divi? Our support team is available around the clock to help you with anything and everything Divi related.
ro: Ai nevoie de ajutor pentru a începe cu Divi? Echipa noastră de asistență este disponibilă non-stop pentru a vă ajuta cu orice și tot ce are legătură Divi.

en: New Description
ro: Descriere nouă

en: New Theme Options
ro: Opțiuni noi de temă

en: New To Old
ro: Nou spre vechi

en: New items are stored into %s library.
ro: Elementele noi sunt stocate în biblioteca %s.

en: Newer Comments <span class="meta-nav">&rarr;</span>
ro: Comentarii Noi <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Next
ro: Următorul

en: Next Entries &raquo;
ro: Următoarele Intrări &raquo;

en: No
ro: Nr

en: No Animation
ro: Fără Animație

en: No Context
ro: Fără context

en: No File Selected
ro: Niciun fisier selectat

en: No Repeat
ro: Fără repetare

en: No Results
ro: Fara rezultate

en: No Results Found
ro: Niciun Rezultat

en: No Screenshot
ro: Nicio captură de ecran

en: No Sidebar
ro: Fără bara laterală

en: No available options.
ro: Nu există opțiuni disponibile.

en: None
ro: Nici unul

en: Note: Color settings set above should be applied to the Default color scheme.
ro: Atenție: Setările de culoare de mai sus trebuie aplicate combinației Implicite de culoare.

en: Nothing found
ro: Nimic gasit

en: Nothing found in Trash
ro: Nu s-a găsit nimic în Coș de gunoi

en: Number of Posts displayed on Archive pages
ro: Număr Postări afișat pe paginile Arhivă

en: Number of Posts displayed on Category page
ro: Număr Postări afișat pe pagina Categorie

en: Number of Posts displayed on Search pages
ro: Număr Postări afișat pe paginile Căutare

en: Number of Posts displayed on Tag pages
ro: Număr Postări afișat pe paginile Etichetă

en: Number of Products displayed on WooCommerce archive pages
ro: Număr Produse afișate pe paginile arhivă WooCommerce

en: Number of dropdown tiers shown
ro: Număr niveluri listă afișate

en: Off
ro: Închide

en: Old To New
ro: Vechi spre Nou

en: On
ro: Deschide

en: On Divi Cloud
ro: Pe Divi Cloud

en: Onboarding Primary Menu
ro: Incorporarea meniului principal

en: Only Show
ro: Doar Arată

en: Only Show Icon on Hover
ro: Arată iconița doar la planare

en: Only load external JavaScript libraries when they are needed by a specific Divi modules on the page. This removes unused JavaScript from the main scripts bundle and improves load times.
ro: Încărcați biblioteci JavaScript externe numai atunci când acestea sunt necesare pentru anumite module Divi de pe pagină. Aceasta elimină JavaScript neutilizat din pachetul principal de scripturi și îmbunătățește timpul de încărcare.

[ctx: Open Sans font: on or off]
en: on
ro: pe

en: Open in a new window
ro: Deschidere într-o fereastră nouă

en: Open link in new window
ro: Deschide linkul într-o nouă fereastră

en: Options
ro: Opțiuni

en: Orange
ro: Portocaliu

en: Order Category Links by Ascending/Descending
ro: Ordonează Linkuri Categorie Ascendent sau Descendet

en: Order Pages Links by Ascending/Descending
ro: Ordonează Linkuri Pagini Ascendent/Descendent

en: Outset
ro: Exterior

[ctx: Page]
en: About
ro: Despre

[ctx: Page]
en: Careers
ro: Cariere

[ctx: Page]
en: Case Study
ro: Studiu de caz

[ctx: Page]
en: Categories
ro: Categorii

[ctx: Page]
en: Contact
ro: a lua legatura

[ctx: Page]
en: Donate
ro: Donează

[ctx: Page]
en: Events
ro: Evenimente

[ctx: Page]
en: Features
ro: Caracteristici

[ctx: Page]
en: Gallery
ro: Galerie

[ctx: Page]
en: Gallery 1
ro: Galeria 1

[ctx: Page]
en: Gallery 2
ro: Galeria 2

[ctx: Page]
en: Gallery 3
ro: Galeria 3

[ctx: Page]
en: Guide
ro: Ghid

[ctx: Page]
en: Home
ro: Acasă

[ctx: Page]
en: Landing
ro: Aterizare

[ctx: Page]
en: Market
ro: Piaţă

[ctx: Page]
en: Portfolio
ro: Portofoliu

[ctx: Page]
en: Pricing
ro: Prețuri

[ctx: Page]
en: Project 1
ro: Proiectul 1

[ctx: Page]
en: Project 2
ro: Proiectul 2

[ctx: Page]
en: Services
ro: Servicii

[ctx: Page]
en: Shop
ro: Magazin

[ctx: Page]
en: Team
ro: Echipă

en: Page Generated Successfully
ro: Pagina generată cu succes

en: Page Layout
ro: Schemă Pagină

en: Page Name
ro: Numele paginii

en: Page Title
ro: Titlul paginii

[ctx: Page layout]
en: View Live Demo
ro: Vizualizați demonstrația live

en: Pages
ro: Pagini

en: Pages Built With Divi
ro: Pagini construite cu Divi

en: Pages:
ro: Pagini:

en: Paint Color
ro: Culoare vopsea

en: Paint over the area of the image that you would like to modify
ro: Pictați peste zona imaginii pe care doriți să o modificați

en: Paintbrush Size
ro: Dimensiunea pensulei

en: Painting
ro: Pictura

en: Paragraph
ro: Paragraf

en: Paragraphs
ro: Paragrafe

en: Password
ro: Parola

en: Password Protected
ro: Protejat cu Parolă

en: Password:
ro: Parola:

en: Paste image url here, if you chose "images" slider type
ro: Lipește URL imagine aici, dacă ai ales tip cursor "images"

en: Performance
ro: Performanţă

en: Phone
ro: Telefon

en: Phone Number
ro: Număr Telefon

en: Photo
ro: Fotografie

en: Photo Marketplace
ro: Piața foto

en: Photo Marketplace About Page
ro: Pagina Despre Piața Fotografiei

en: Photo Marketplace Categories Page
ro: Pagina Categorii Piață Foto

en: Photo Marketplace Contact Page
ro: Pagina de contact a pieței de fotografii

en: Photo Marketplace Home Page
ro: Pagina de pornire a pieței foto

en: Photo Marketplace Landing Page
ro: Pagina de destinație a pieței foto

en: Photo Marketplace Pricing Page
ro: Pagina de prețuri a pieței foto

en: Photo Marketplace Seller Page
ro: Pagina vânzătorului din piața foto

en: Photographer
ro: Fotograf

en: Pick a color for your headings, or let Divi AI choose one for you.
ro: Alegeți o culoare pentru titlurile dvs. sau lăsați Divi AI să aleagă una pentru dvs.

en: Pick a color to use for things like paragraphs, or let Divi AI choose one for you.
ro: Alegeți o culoare pe care să o utilizați pentru lucruri precum paragrafe sau lăsați Divi AI să aleagă una pentru dvs.

en: Pick a handcrafted Starter Site created by our team. Then, jump into your finished website and customize the content.
ro: Alegeți un site de început artizanal, creat de echipa noastră. Apoi, accesați site-ul web finalizat și personalizați conținutul.

en: Pick the starter site that best suits your website. Every Starter Site can be used for any type of website. Once your website is generated, you can easily customize the content and styles using the Divi Builder.
ro: Alegeți site-ul de pornire care se potrivește cel mai bine site-ului dvs. Fiecare site de început poate fi utilizat pentru orice tip de site web. Odată ce site-ul dvs. este generat, puteți personaliza cu ușurință conținutul și stilurile folosind Divi Builder.

en: Pink
ro: Roz

en: Place Thumbs on Pages
ro: Pune Imaginile Miniatură pe Pagini

en: Place Thumbs on Posts
ro: Pune Imaginile Miniatură în Postări

en: Place your adsense code here.
ro: Puneți codul Google Adsense aici.

en: Please Log In Again
ro: Te rog Logheaza te din nou

en: Portability
ro: Portabilitate

en: Portrait (3:4)
ro: Portret (3:4)

en: Post
ro: Postare

en: Post Title
ro: Titlu postare

en: Post info section
ro: Secțiunea informații postare

en: Posted on
ro: Postat pe

en: Posts Built With Divi
ro: Postări construite cu Divi

en: Premade Layouts
ro: Aspecte prefabricate

en: Preview %1$s
ro: Previzualizează %1$s

en: Previous
ro: Anterior

en: Primary Color
ro: Culoare primară

en: Primary Menu
ro: Meniu Principal

en: Primary Menu Background Color
ro: Culoare fundal meniu principal

en: Primary Menu Bar
ro: Bară meniu principal

en: Primary Menu Link Color
ro: Meniu principal Link Color

en: Processing Imagery
ro: Procesarea imaginilor

en: Product Content
ro: Continutul produsului

en: Project Navigation
ro: Navigare Proiect

en: Published
ro: Publicat

en: Purchase A Divi AI Membership
ro: Achiziționați un abonament Divi AI

en: Quick Actions
ro: Acțiuni rapide

en: RSS Icon Url
ro: URL Iconiță RSS

en: Ratings
ro: Evaluări

en: Read Divi Documentation
ro: Citește Documentația Divi

en: Red
ro: Roșu

en: Reference Content
ro: Conținut de referință

en: Reference Image (Optional)
ro: Imagine de referință (Opțional)

en: Reference Image Influence
ro: Influența imaginii de referință

en: Refine Result
ro: Rafinați rezultatul

en: Refine your prompt
ro: Rafinați solicitarea

en: Regenerate
ro: Regenera

en: Remove
ro: Elimina

en: Remove From Cloud
ro: Eliminați din cloud

en: Remove From Favorites
ro: Eliminați din Favorite

en: Rename
ro: Redenumiți

en: Renew Subscription
ro: Reînnoiți abonamentul

en: Replace Existing Code
ro: Înlocuiți codul existent

en: Replace Existing Content
ro: Înlocuiește conținutul existent

en: Reset
ro: Resetare

en: Reset to Defaults
ro: Resetează la Implicit

en: Respectful
ro: Respectuos

en: Restaurant About Page
ro: Pagina Despre Restaurant

en: Restaurant Blog Page
ro: Pagina de blog a restaurantului

en: Restaurant Contact Page
ro: Pagina de contact a restaurantului

en: Restaurant Gallery Page
ro: Pagina Galeriei Restaurant

en: Restaurant Home Page
ro: Pagina principală a restaurantului

en: Restaurant Landing Page
ro: Pagina de destinație a restaurantului

[ctx: Restaurant Page]
en: Menu
ro: Meniul

en: Restaurant Shop Page
ro: Pagina magazinului restaurantului

en: Restaurant Team Page
ro: Pagina echipei restaurantului

en: Restore
ro: Restabili

en: Results
ro: Rezultate

en: Retry
ro: Reîncercați

en: Rewrite With AI
ro: Rescrie cu AI

en: Rewrite to be more engaging
ro: Rescrie pentru a fi mai captivant

en: Ridge
ro: Margine

en: Right
ro: Dreapta

en: Right Sidebar
ro: Bară Dreapta

en: Right to Left
ro: De la dreapta la stânga

en: Role Editor
ro: Editor rol

en: Row Height
ro: Înalțime rând

en: Row Name
ro: Nume rând

en: Row Name Prefix
ro: Prefixul numelui rândului

en: SaaS Company
ro: Compania SaaS

en: SaaS Company About Page
ro: Compania SaaS Pagina Despre

en: SaaS Company Careers Page
ro: Pagina de carieră a companiei SaaS

en: SaaS Company Contact Page
ro: Pagina de contact a companiei SaaS

en: SaaS Company Documentation Page
ro: Pagina de documentație a companiei SaaS

en: SaaS Company Features Page
ro: Pagina cu caracteristicile companiei SaaS

en: SaaS Company Landing Page
ro: Pagina de destinație a companiei SaaS

en: SaaS Company Pricing Page
ro: Pagina de prețuri a companiei SaaS

en: Save %s
ro: Salvați %s

en: Save Changes
ro: Salvează Modificările

en: Save Items To Divi Cloud
ro: Salvați articole în Divi Cloud

en: Save Selection Only
ro: Salvați doar selecția

en: Save Theme Options
ro: Salvați opțiunile temei

en: Save To Divi Cloud
ro: Salvați în Divi Cloud

en: Save To Library
ro: Salvați în bibliotecă

en: Save as Global
ro: Salvați ca global

en: Save items to the Divi Cloud for later use.
ro: Salvați articole în Divi Cloud pentru utilizare ulterioară.

en: Save this %s to the Divi Library for later use.
ro: Salvați acest %s în Biblioteca Divi pentru o utilizare ulterioară.

en: Save unlimited layouts, theme builder templates, code snippets and more to Divi Cloud.
ro: Salvați machete nelimitate, șabloane pentru generatorul de teme, fragmente de cod și multe altele în Divi Cloud.

en: Save your Divi assets to the cloud and access them from any website. Collaborate with your team in the cloud.
ro: Salvați-vă activele Divi în cloud și accesați-le de pe orice site web. Colaborați cu echipa dvs. în cloud.

en: Saving Theme Builder
ro: Salvare Theme Builder

en: Scroll
ro: Derulează

en: Search
ro: Căutare

en: Search &hellip;
ro: Caută &hellip;

en: Search Bar Background Color
ro: Culoare Fundal Bară Căutare

en: Search Bar Text Color
ro: Culoare Text Bară Căutare

en: Search Fonts
ro: Fonturi de căutare

en: Search For Categories
ro: Căutați Categorii

en: Search For Layouts
ro: Căutați Aspecte

en: Search For Packs
ro: Căutați pachete

en: Search Results for: %s
ro: Rezultate Căutare după: %s

en: Search Theme Options
ro: Căutați opțiunile temei

en: Search for:
ro: Caută după:

en: Search results for "%s"
ro: Rezultate căutare după "%s"

en: Secondary Color
ro: Culoare secundară

en: Secondary Menu
ro: Meniu Secundar

en: Secondary Menu Background Color
ro: Culoare fundal meniu secundar

en: Secondary Menu Bar
ro: Bară meniu secundar

en: Secondary Menu Link Color
ro: Meniu secundar Link Color

en: Section Height
ro: Înălțime secțiune

en: Section Name
ro: Numele secțiunii

en: Section Name Prefix
ro: Prefixul numelui secțiunii

en: Select
ro: Selectați

en: Select All
ro: Selectează tot

en: Select Animation Effect
ro: Alege Efect Animație

en: Select Font
ro: Selectați Font

en: Select Icon
ro: Selectează iconița

en: Select Mood
ro: Selectați Dispoziție

en: Select Page
ro: Selectează o Pagină

en: Select Slider Type here
ro: Alege Tip Cursor aici

en: Select a Website Template
ro: Selectați un șablon de site web

en: Select a primary color, or let Divi AI choose a great color for you. The primary color is used through the layout, such as background colors, button colors, etc.
ro: Selectați o culoare primară sau lăsați Divi AI să aleagă o culoare grozavă pentru dvs. Culoarea primară este utilizată prin aspect, cum ar fi culorile de fundal, culorile butoanelor etc.

en: Select a secondary color, or let Divi AI choose a great color for you. The secondary color is used through the layout as a secondary accent color, such as for icon colors, text highlights, etc.
ro: Selectați o culoare secundară sau lăsați Divi AI să aleagă o culoare grozavă pentru dvs. Culoarea secundară este utilizată prin aspect ca culoare secundară de accent, cum ar fi pentru culorile pictogramelor, evidențierea textului etc.

en: Select between expanded and closed state
ro: Selectează între stare extinsă sau închisă

en: Select the pages that you want to add to your website. You can select from pre-build pages with custom layouts, and add your own pages that will be built using a simple template.
ro: Selectați paginile pe care doriți să le adăugați pe site-ul dvs. Puteți selecta dintre paginile pre-construite cu aspecte personalizate și puteți adăuga propriile pagini care vor fi create folosind un șablon simplu.

en: Select this option if you plan to sell products on your website. We will install WooCommerce and configure your cart and checkout pages.
ro: Selectați această opțiune dacă intenționați să vindeți produse pe site-ul dvs. web. Vom instala WooCommerce și vom configura coșul și paginile de finalizare a achiziției.

en: Select yes if the link should be opened in a new window
ro: Alege da dacă linkul trebuie deschis într-o nouă fereastră

en: Select your desired enhancements. Your image will be sent back through Divi AI and re-imagined to achieve the desired result.
ro: Selectați îmbunătățirile dorite. Imaginea ta va fi trimisă înapoi prin Divi AI și re-imaginată pentru a obține rezultatul dorit.

en: Sentences
ro: Propoziții

[ctx: Services/Plans Page]
en: Packages
ro: Pachete

en: Set As Logo
ro: Setare Ca Logo

en: Set the height of image in pixels.
ro: Setați înălțimea imaginii în pixeli.

en: Set the width of image in pixels.
ro: Setați lățimea imaginii în pixeli.

en: Share With My Team
ro: Distribuie cu echipa mea

en: Share Your Divi Cloud With Your Team
ro: Partajați-vă Divi Cloud cu echipa dvs

en: Shared With Me
ro: Împărțit cu mine

en: Shop (selecting this will install WooCommerce)
ro: Magazin (selectând aceasta se va instala WooCommerce)

en: Shop Page & Category Page Layout for WooCommerce
ro: Schemă Pagină Cumpărare & Pagină Categorie pentru WooCommerce

en: Shortcodes
ro: Scurtături

en: Shorten
ro: Scurta

en: Show
ro: Afișare

en: Show Facebook Icon
ro: Arată Iconița Facebook

en: Show Instagram Icon
ro: Afișați pictograma Instagram

en: Show RSS Icon
ro: Arată Iconița RSS

en: Show Search Icon
ro: Arată Butonul Căutare

en: Show Social Icons
ro: Arată iconițe rețele socializare

en: Show Thumbs on Index pages
ro: Arată Imaginile Miniatură pe paginile Index

en: Show Top Bar
ro: Arată Bara de Sus

en: Show X Icon
ro: Afișează pictograma X

en: Show comments on pages
ro: Arată comentarii pe pagini

en: Show comments on posts
ro: Arată comentarii postări

en: Show dropdown menus
ro: Afișează meniurile listă

en: Sidebar
ro: Bara laterală

en: Sidebar Layout
ro: Amplasarea barei laterale

en: Sidebar Width
ro: Lățime bară laterală

en: Sign In To Divi Cloud
ro: Conectați-vă la Divi Cloud

en: Sign Out Of Divi Cloud
ro: Deconectați-vă de la Divi Cloud

en: Sign in to your Elegant Themes account using the pop-up to activate Divi Cloud.
ro: Conectați-vă la contul dvs. Elegant Themes folosind fereastra pop-up pentru a activa Divi Cloud.

en: Simplify
ro: Simplifica

en: Simply describe your website, sit back, relax, and let Divi AI create your entire website for you in less than 2 minutes.
ro: Pur și simplu descrieți site-ul dvs., așezați-vă, relaxați-vă și lăsați Divi AI să vă creeze întregul site în mai puțin de 2 minute.

en: Single Page Layout
ro: Schemă Pagină Unică

en: Single Post Layout
ro: Schemă Postare Unică

en: Single Post Page SEO
ro: SEO Pagină Postare Unică

en: Site Identity
ro: Identitatea site-ul

en: Site Name
ro: Numele site-ului

en: Site Slogan
ro: Sloganul site-ului

en: Size
ro: mărimea

en: Skills
ro: Aptitudini

en: Skip This Step & Build Manually
ro: Omite acest pas și construiește manual

en: Slide
ro: Imagine

en: Slide In
ro: Glisează

en: Slide In & Fullscreen Header Settings
ro: Glisare & Setări Antet pe tot ecranul

en: Slider Type
ro: Tip cursor

en: Smooth Scrolling
ro: Derulare Lină

en: Social Icon Color
ro: Culoare iconiță rețele socializare

en: Social Icon Size
ro: Mărime iconiță rețele socializare

en: Social Media Post
ro: Postare pe rețelele de socializare

en: Some third party scripts may be incorrectly enqueued without declaring jQuery as dependency. If jQuery is deferred, these scripts could break. If you are experiencing console errors after enabling the "Defer jQuery And jQuery Migrate" option, you can enable this option, which will load an additional compatibility script that will attempt to solve the issue. You can turn this feature off if everything is working fine without it.
ro: Unele scripturi de la terți pot fi puse incorect în coadă fără a declara jQuery ca dependență. Dacă jQuery este amânat, aceste scripturi s-ar putea rupe. Dacă întâmpinați erori de consolă după activarea opțiunii „Amânare jQuery și jQuery Migrate”, puteți activa această opțiune, care va încărca un script de compatibilitate suplimentar care va încerca să rezolve problema. Puteți dezactiva această funcție dacă totul funcționează bine fără ea.

en: Something went wrong
ro: Ceva n-a mers bine

en: Something went wrong. Please try again later or try different request.
ro: Ceva n-a mers bine. Vă rugăm să încercați din nou mai târziu sau să încercați o altă solicitare.

en: Sort
ro: Fel

en: Sort Categories Links by Name/ID/Slug/Count/Term Group
ro: Sortează Linkuri Categorii după Grupul Name/ID/Slug/Count/Term

en: Sort Pages Links
ro: Sortează Linkuri Pagini

en: Split Into Modules
ro: Împărțit în module

en: Split Into Rows
ro: Împărțiți în rânduri

en: Split Into Sections
ro: Împărțiți în secțiuni

en: Split Layout Into Sections
ro: Împărțiți aspectul în secțiuni

en: Split Row Into Modules
ro: Împărțiți rândul în module

en: Split Section Into Rows
ro: Împărțiți secțiunea în rânduri

en: Square (1:1)
ro: Pătrat (1:1)

en: Start Collaborating!
ro: Începeți să colaborați!

en: Start Over
ro: Începe de la capăt

en: Start With %1$s
ro: Începe cu %1$s

en: State
ro: Stare

en: Status
ro: stare

en: Stretch Background Image
ro: Mărește Imagine Fundal

en: Submit
ro: Înaintează

en: Submit Comment
ro: Introdu Comentariu

en: Submit a Comment
ro: Introdu Comentariu

en: Supply Divi AI with a reference image. This image will be combined with your image description to create the final image. Reference images are a great way to inform Divi AI about a desired composition or style while altering the subject matter of the reference image using your image description.
ro: Furnizați Divi AI cu o imagine de referință. Această imagine va fi combinată cu descrierea imaginii dvs. pentru a crea imaginea finală. Imaginile de referință sunt o modalitate excelentă de a informa Divi AI despre o compoziție sau un stil dorit, modificând în același timp subiectul imaginii de referință folosind descrierea imaginii.

en: Supply Divi AI with additional context. The chosen context will alter the results and help Divi AI create relevant content.
ro: Furnizați Divi AI cu context suplimentar. Contextul ales va modifica rezultatele și va ajuta Divi AI să creeze conținut relevant.

en: Support
ro: A sustine

en: Switching...
ro: Comutare...

en: Tab Content
ro: Conținut Filă

en: Tab Text
ro: Text Filă

en: Tablet
ro: Tabletă

en: Tag
ro: Etichetă

en: Tags
ro: Etichete

en: Team Sidebar
ro: Bara laterală a echipei

en: Tell Divi AI About Your Website
ro: Spuneți Divi AI despre site-ul dvs

en: Tell Divi AI About Your Website (Optional)
ro: Spuneți Divi AI despre site-ul dvs. web (opțional)

en: Tell Divi AI about the content you would like it to write.
ro: Spuneți Divi AI despre conținutul pe care doriți să îl scrie.

en: Tell Divi AI about the image you would like it to create.
ro: Spuneți Divi AI despre imaginea pe care doriți să o creeze.

en: Tell Divi AI how long you want the content it generates to be. The output will be close to, but not exactly equal to, the length you define.
ro: Spuneți Divi AI cât timp doriți să fie conținutul pe care îl generează. Ieșirea va fi apropiată, dar nu exact egală cu lungimea pe care o definiți.

en: Tell Divi AI how you would like it to fill in the blank area of your expanded image.
ro: Spuneți Divi AI cum ați dori să umple zona goală a imaginii extinse.

en: Tell Divi AI how you would like to change the image. Your changes will be applied to the area you select using the Image Selection or Image Sketch interface.
ro: Spuneți Divi AI cum doriți să schimbați imaginea. Modificările dvs. vor fi aplicate zonei pe care o selectați utilizând interfața Selectare imagine sau Schiță imagine.

en: Tell Divi AI what kind of image you want it to create. Be as descriptive as you like!
ro: Spune-i Divi AI ce fel de imagine vrei să creeze. Fiți cât de descriptiv doriți!

en: Tell Divi AI what you want it to write about. Talk to it like you would a person.
ro: Spune-i Divi AI despre ce vrei să scrie. Vorbește cu ea ca și cum ai face cu o persoană.

en: Tell Divi AI what you want to achieve using custom code. Divi AI will respond appropriately based on the element and code field you are editing.
ro: Spune-i Divi AI ce vrei să obții folosind codul personalizat. Divi AI va răspunde în mod corespunzător în funcție de elementul și câmpul de cod pe care îl editați.

en: Tell Us About Your Website
ro: Spuneți-ne despre site-ul dvs

en: Text Color
ro: Culoare Text

en: Text Size
ro: Mărime text

en: The Divi Marketplace is full of thousands of additional layouts!
ro: Divi Marketplace este plină de mii de machete suplimentare!

en: The Divi icon font is broken up into various subsets. These subsets are loaded only when needed based on the modules and features used on each page. If you need access to the entire icon font on all pages (for example, if you are using our icon font in your child theme), then you can disable this option and load the entire icon font library on all pages.
ro: Fontul pictogramei Divi este împărțit în mai multe subseturi. Aceste subseturi sunt încărcate numai atunci când este necesar, pe baza modulelor și caracteristicilor utilizate pe fiecare pagină. Dacă aveți nevoie de acces la întreg fontul pictogramei pe toate paginile (de exemplu, dacă utilizați fontul nostru pictogramă în tema copilului), atunci puteți dezactiva această opțiune și încărcați întreaga bibliotecă de fonturi pictograme pe toate paginile.

en: The Elegant Themes API key you entered is invalid. Please make sure that your API has been entered correctly and that it is enabled in your account.
ro: Cheia Elegant Themes API pe care ați introdus-o nu este validă. Vă rugăm să vă asigurați că API-ul dvs. a fost introdus corect și că este activat în contul dvs.

en: The Elegant Themes username you entered is invalid. Please enter a valid username to receive product updates. If you forgot your username you can
ro: Numele de utilizator Elegant Themes pe care l-ați introdus este nevalid. Vă rugăm să introduceți un nume de utilizator valid pentru a primi actualizări ale produselor. Dacă ați uitat numele de utilizator, puteți

en: The Item couldn't be downloaded. Please try after a while.
ro: Elementul nu a putut fi descărcat. Vă rugăm să încercați după un timp.

en: The Maps module uses the Google Maps API and requires a valid Google API Key to function. Before using the map module, please make sure you have added your API key here. Learn more about how to create your Google API Key <a target="_blank" href="%1$s">here</a>.
ro: Modulul Hărți utilizează Google Maps API și necesită o cheie Google API validă pentru a funcționa. Înainte de a utiliza modulul de hartă, asigurați-vă că ați adăugat cheia API aici. Aflați mai multe despre cum să vă creați cheia Google API <a target="_blank" href="%1$s">Aici</a>.

en: The WooCommerce plugin failed to install during the website generation process. You must install and activate the plugin manually.
ro: Pluginul WooCommerce nu s-a instalat în timpul procesului de generare a site-ului web. Trebuie să instalați și să activați manual pluginul.

en: The WooCommerce plugin was installed but failed to activate during the website generation process. Visit the Plugins page to activate WooCommerce manually.
ro: Pluginul WooCommerce a fost instalat, dar nu s-a activat în timpul procesului de generare a site-ului web. Vizitați pagina Pluginuri pentru a activa WooCommerce manual.

en: The action failed in the following clouds.
ro: Acțiunea a eșuat în următorii nori.

en: The body font will be used for all text blocks throughout the layout. Let AI pick a great font for you, or choose one yourself.
ro: Fontul de corp va fi folosit pentru toate blocurile de text de pe întregul aspect. Lăsați AI să aleagă un font grozav pentru dvs. sau alegeți unul singur.

en: The heading font will be used for all headings throughout the layout. Let AI pick a great font for you, or choose one yourself.
ro: Fontul de titlu va fi folosit pentru toate titlurile de-a lungul aspectului. Lăsați AI să aleagă un font grozav pentru dvs. sau alegeți unul singur.

en: The higher the enhancement strength, the more power is given to Divi AI to re-imagine the original image. A higher strength will increase the enhancement effect, but it will also result in greater changes to the original subject matter.
ro: Cu cât este mai mare puterea de îmbunătățire, cu atât mai multă putere este acordată Divi AI pentru a reimagina imaginea originală. O putere mai mare va crește efectul de îmbunătățire, dar va duce și la modificări mai mari ale subiectului original.

en: The higher the modification strength, the more power your prompt has to modify the original image. Reducing the strength will result in more minimal changes.
ro: Cu cât este mai mare puterea modificării, cu atât mai multă putere are solicitarea dvs. de a modifica imaginea originală. Reducerea puterii va avea ca rezultat modificări mai minime.

en: The page you requested could not be found. Try refining your search, or use the navigation above to locate the post.
ro: Pagina căutată nu a fost găsită. Încercați o căutare mai profundă sau folosiți navigarea de deasupra pentru localizarea postării.

en: The size of the image must be less than 10MB.
ro: Dimensiunea imaginii trebuie să fie mai mică de 10 MB.

en: Theme Customizer
ro: Particularizare temă

en: Theme Option
ro: Opțiunea temei

en: Theme Options
ro: Opțiuni Temă

en: Theme Options Library
ro: Biblioteca de opțiuni de temă

en: Theme Templates
ro: Șabloane tematice

en: These words will be forced to appear in the content. This is useful for SEO when optimizing for specific keywords, for example.
ro: Aceste cuvinte vor fi forțate să apară în conținut. Acest lucru este util pentru SEO atunci când optimizați pentru anumite cuvinte cheie, de exemplu.

en: This Module Content
ro: Conținutul acestui modul

en: This Page Content
ro: Continutul acestei pagini

en: This Section Content
ro: Conținutul acestei secțiuni

en: This Website
ro: Acest site web

en: This is the username that you use to access the Members Area on elegantthemes.com.
ro: Acesta este numele de utilizator pe care îl utilizați pentru a accesa Zona Membrii de pe elegantthemes.com.

en: This option allows you to change how your dates are displayed. For more information please refer to the WordPress codex here:<a href='http://codex.wordpress.org/Formatting_Date_and_Time' target='_blank'>Formatting Date and Time</a>
ro: Această opțiune vă permite să modificați formatul de afișare a datelor. Pentru mai multe informații vă rugăm să consultați codexul WordPress aici:<a href='http://codex.wordpress.org/Formatting_Date_and_Time' target='_blank'>Formatarea Datei și Orei</a>

en: This option dequeues the Divi style.css file and prints the contents in-line. This removes a render blocking request and improves the PageSpeed scores of individual pages. However, it also prevents the style.css file from being cached. Since the stylesheet is small, it's recommended to keep this option enabled.
ro: Această opțiune scoate din coadă fișierul Divi style.css și tipărește conținutul în linie. Aceasta elimină o solicitare de blocare a randării și îmbunătățește scorurile PageSpeed ale paginilor individuale. Cu toate acestea, împiedică și fișierul style.css să fie stocat în cache. Deoarece foaia de stil este mică, este recomandat să păstrați această opțiune activată.

en: This options allows you to control how many teirs your pages dropdown menu has. Increasing the number allows for additional menu items to be shown.
ro: Această opțiune vă permite să controlați câte niveluri să aibă meniul listă al paginilor. Mărirea numărului permite afișarea de itemi adiționali în meniu.

en: This post is password protected. Enter the password to view comments.
ro: Această postare este parolată. Introduceți parola pentru a vedea comentariile.

en: This website is linked to your Divi subscriptions and ready to receive the latest Divi updates.
ro: Acest site web este conectat la abonamentele tale Divi și gata să primească cele mai recente actualizări Divi.

en: This will enable Google Fonts for Non-English languages.
ro: Aceasta va activa Google Fonts pentru alte limbi decât engleza.

en: This will enable the use of excerpts in posts or pages.
ro: Aceasta va permite utilizarea fragmentelor în postări sau pagini.

en: This will return all of the settings throughout the options page to their default values. <strong>Are you sure you want to do this?</strong>
ro: Aceasta va returna toate setările de pe pagina opțiunilor la valorile lor implicite. <strong>Sigur vrei să faci asta?</strong>

en: Tile
ro: Căsuță

en: Tile Horizontally
ro: Căsuțe orizontal

en: Tile Vertically
ro: Căsuțe vertical

en: Title
ro: Titlu

en: To enable Divi Cloud on this website, log in to your Elegant Themes account
ro: Pentru a activa Divi Cloud pe acest site, conectați-vă la contul dvs. Elegant Themes

en: To modify or add to an element that already exists in the image, choose Modify Element. To add something brand new and unrelated to the original image, choose Add Element.
ro: Pentru a modifica sau adăuga la un element care există deja în imagine, alegeți Modificare element. Pentru a adăuga ceva nou-nouț și care nu are legătură cu imaginea originală, alegeți Adăugare element.

en: To view this protected post, enter the password below
ro: Pentru a vizualiza această postare protejată, introduceți parola de mai jos

en: Tone of Voice
ro: Tonul vocii

en: Top
ro: Sus

en: Top Bar Text Color
ro: Culoare Text Bară Antet

en: Top Bar Text Size
ro: Mărime Text Bară Antet

en: Top to Bottom
ro: De sus în jos

en: Trackbacks/Pingbacks
ro: Confirmări/Notificări

en: Translate
ro: Traduceți

en: Trash
ro: Gunoi

en: Trash storage for Divi Cloud is limited to 50 items for free accounts. Once your trash exceeds 50 items, the oldest items in your trashed will be permanently deleted to make room for new items. Purchase a <a href="%s" target="_blank">Divi Cloud Membership</a> for unlimited storage.
ro: Spațiul de gunoi pentru Divi Cloud este limitat la 50 de articole pentru conturile gratuite. Odată ce coșul de gunoi depășește 50 de articole, cele mai vechi articole din coșul de gunoi vor fi șterse definitiv pentru a face loc articolelor noi. Achiziționați un abonament <a href="%s" target="_blank">Divi Cloud</a> pentru spațiu de stocare nelimitat.

en: Travel Agency
ro: Agentie turistica

en: Travel Agency About Page
ro: Agentie de turism Pagina Despre

en: Travel Agency Blog Page
ro: Pagina de blog al agenției de turism

en: Travel Agency Contact Page
ro: Pagina de contact a agenției de turism

en: Travel Agency Home Page
ro: Pagina principală a agenției de turism

en: Travel Agency Landing Page
ro: Pagina de destinație a agenției de turism

en: Travel Agency Packages Page
ro: Pagina Pachete Agentie de Turism

en: Travel Agency Shop Page
ro: Pagina de magazin pentru agenții de turism

en: Travel Agency Team Page
ro: Pagina echipei agenției de turism

en: Tutorials & Documentation
ro: Tutoriale și documentație

en: Tweet
ro: Trimitere Mesaj Twitter

en: Type
ro: Tip

en: Type of the box
ro: Tip cadru

en: Typography
ro: Tipografie

en: Uh Oh! Something Went Wrong
ro: Uh Oh! Ceva n-a mers bine

en: Uh Oh! You have reached your Divi Cloud quota.
ro: Uh Oh! Ați atins cota Divi Cloud.

en: Unable to generate shortcode. Please try again later.
ro: Nu se poate genera codul scurt. Vă rugăm să încercați din nou mai târziu.

en: Underline
ro: Subliniere

en: Unlock Unlimited Divi Cloud Storage
ro: Deblocați stocarea Divi Cloud nelimitată

en: Untagged
ro: Neetichetat

en: Update
ro: Actualizați

en: Updating Website Information
ro: Actualizarea informațiilor site-ului

en: Upgrade
ro: Actualizare

en: Upgrade Your Divi Cloud
ro: Actualizați-vă Divi Cloud

en: Upgrade to Divi 5
ro: Actualizați la Divi 5

en: Upgrade to Divi AI Unlimited
ro: Faceți upgrade la Divi AI Unlimited

en: Upgrade to Unlimited Cloud Storage!
ro: Faceți upgrade la stocare în cloud nelimitată!

en: Upgrade to Unlimited Divi Cloud Storage!
ro: Faceți upgrade la Unlimited Divi Cloud Storage!

en: Upgrade your Divi membership to Lifetime and use Divi on unlimited websites forever.
ro: Upgrade-ți abonamentul Divi la Lifetime și folosește Divi pe site-uri web nelimitate pentru totdeauna.

en: Upload
ro: Încarcă

en: Upload a Reference Image
ro: Încărcați o imagine de referință

en: Upload a logo image to be used in your website header and footer.
ro: Încărcați o imagine de siglă pentru a fi folosită în antetul și subsolul site-ului dvs.

en: Upload your logo (optional)
ro: Încărcați sigla dvs. (opțional)

en: Uppercase
ro: Majuscule

en: Upscale Image
ro: Imagine de lux

en: Upscaling Images
ro: Upscaling imagini

en: Url
ro: URL

en: Use Background Color
ro: Utilizează Culoare Fundal

en: Use Custom Sidebar Width
ro: Utilizați personalizată Sidebar Lățime

en: Use Divi Quick Sites to generate a new website using Divi AI or premade Divi Starter Sites. Quick Sites will set up your entire site including custom pages, menu items, Theme Builder templates and more.
ro: Utilizați Divi Quick Sites pentru a genera un nou site web utilizând Divi AI sau Divi Starter Sites prefabricate. Quick Sites vă va configura întregul site, inclusiv pagini personalizate, elemente de meniu, șabloane Theme Builder și multe altele.

en: Use Divi Quick Sites to set up your site in less than 2 minutes. We will generate pages and content, set up your website info, and configure your menu, templates, styles and presets automatically. You can build your website using AI, or pick from handcrafted Starter Sites.
ro: Utilizați Divi Quick Sites pentru a vă configura site-ul în mai puțin de 2 minute. Vom genera pagini și conținut, vom configura informațiile site-ului dvs. și vom configura automat meniul, șabloanele, stilurile și presetările. Puteți să vă construiți site-ul web folosind AI sau să alegeți din site-uri de început realizate manual.

en: Use Google Fonts
ro: Utilizați Google Fonts

en: Use Placeholder Images
ro: Utilizați imagini cu substituenți

en: Use Pre-Made Starter Site
ro: Utilizați site-ul de pornire prefabricat

en: Use Relative Image Paths
ro: Utilizați Trasee de Imagine Relative

en: Use Stock Images (Faster)
ro: Utilizați imagini de stoc (mai rapid)

en: Use This Code
ro: Utilizați acest cod

en: Use This Image
ro: Utilizați această imagine

en: Use This Text
ro: Utilizați acest text

en: Use excerpts when defined
ro: Utilizează fragmente când sunt definite

en: Use resizing
ro: Utilizează redimensionare

en: Use selection as reference
ro: Utilizați selecția ca referință

en: Use your original image as reference in the selected area. Changes will be more seamlessly integrated into the modified image.
ro: Utilizați imaginea originală ca referință în zona selectată. Modificările vor fi integrate mai perfect în imaginea modificată.

en: Used for icon button type
ro: Folosit pentru tipul de iconiță

en: Username
ro: Nume utilizator

en: Username:
ro: Utilizator:

en: Using Divi AI
ro: Folosind Divi AI

en: Using Divi Cloud
ro: Folosind Divi Cloud

en: Using the Divi Builder
ro: Folosind Divi Builder

en: Using the Divi Library
ro: Folosind Biblioteca Divi

en: Using the Divi Theme Builder
ro: Folosind Divi Theme Builder

en: Vector Graphic
ro: Grafic vectorial

en: Vertical Menu Orientation
ro: Orientare Verticală Meniu

en: Vertically Centered
ro: Centrat vertical

en: View Details
ro: Vezi detalii

en: View My Site
ro: Vizualizați site-ul meu

en: View Theme Options
ro: Vedeți opțiunile temei

en: View in Divi Marketplace
ro: Vizualizați în Divi Marketplace

en: Warning: This can cause JavaScript errors in some cases and should be used with care. When enabled, scripts registered by plugins and themes will be deferred to improve performance and jQuery will always be loaded in the body.
ro: Avertisment: acest lucru poate cauza erori JavaScript în unele cazuri și trebuie utilizat cu grijă. Când este activat, scripturile înregistrate de pluginuri și teme vor fi amânate pentru a îmbunătăți performanța, iar jQuery va fi întotdeauna încărcat în corp.

en: Watch video tutorials
ro: Urmăriți Tutoriale Video

en: Watercolor
ro: Acuarelă

en: We started over and completely reinvented Divi, focusing on performance and advanced design systems. Divi 5 is fast, lean, and packed with modern features to lead the next generation of page builders. If you want to switch to Divi 5, you can click the button below to enable Divi 5 updates. Before you do, we recommend learning about
ro: Am luat-o de la capăt și am reinventat complet Divi, concentrându-ne pe performanță și sisteme avansate de design. Divi 5 este rapid, flexibil și plin de funcții moderne pentru a fi lider în următoarea generație de constructori de pagini. Dacă doriți să treceți la Divi 5, puteți face clic pe butonul de mai jos pentru a activa actualizările Divi 5. Înainte de a face acest lucru, vă recomandăm să aflați mai multe despre...

en: Web Agency
ro: Agentie Web

en: Web Agency Careers Page
ro: Pagina de carieră a agenției web

en: Web Agency Contact Page
ro: Pagina de contact a agenției web

en: Web Agency Home Page
ro: Pagina principală a agenției web

en: Web Agency Landing Page
ro: Pagina de destinație a agenției web

en: Web Agency Portfolio Page
ro: Pagina portofoliu agenție web

en: Web Agency Pricing Page
ro: Pagina de prețuri a agenției web

en: Web Agency Services Page
ro: Pagina de servicii pentru agenție web

en: Website Build Complete!
ro: Crearea site-ului este finalizată!

en: Website Content Width
ro: Lățime conținut site

en: Website Default
ro: Implicit site-ul

en: Website Description (Optional)
ro: Descrierea site-ului web (opțional)

en: Website Gutter Width
ro: Spațiu coloană site

en: Website Pages
ro: Pagini de site

en: Wedding
ro: Nuntă

en: Wedding About Page
ro: Nunta Despre Pagina

en: Wedding Blog Page
ro: Pagina de blog nunta

en: Wedding Contact Page
ro: Pagina de contact nunta

en: Wedding Details Page
ro: Pagina cu detaliile nunții

en: Wedding Gallery Page
ro: Pagina Galerie Nunta

en: Wedding Home Page
ro: Pagina de pornire a nunții

en: Welcome to Divi!
ro: Bun venit la Divi!

en: Welcome to Divi! Before diving in to your new theme, please visit the <a style="color: #fff; font-weight: bold;" href="%1$s" target="_blank">Divi Documentation</a> page for access to dozens of in-depth tutorials.
ro: Bine ați venit pe Divi! Înainte de a plonja în noua dumneavoastră temă, vă rugăm să vizitați pagina <a style="color: #fff; font-weight: bold;" href="%1$s" target="_blank">Divi Documentation</a> pentru a accesa zecile de tutoriale amănunțite.

en: What are you writing about?
ro: Despre ce scrii?

en: What language should Divi AI write in? Divi AI can write in over 26 languages!
ro: În ce limbă ar trebui să scrie Divi AI? Divi AI poate scrie în peste 26 de limbi!

en: What type of content are you writing? This will help Divi AI tailor the output to your desired format.
ro: Ce tip de conținut scrieți? Acest lucru va ajuta Divi AI să adapteze rezultatul la formatul dorit.

en: What would you like to create using custom code?
ro: Ce ați dori să creați folosind codul personalizat?

en: When Critical CSS is enabled, Divi determines an "above the fold threshold" and defers all styles for elements below the fold. However, this threshold is just a estimate and can vary on different devices. Increasing threshold height will deffer fewer styles, resulting in slightly slower load times but less of a chance for Cumulative Layout Shifts to occur. If you are experiencing CLS issues you can increase the threshold height.
ro: Când CSS critic este activat, Divi determină un „deasupra pragului de pliere” și amână toate stilurile pentru elementele de sub pliare. Cu toate acestea, acest prag este doar o estimare și poate varia pe diferite dispozitive. Creșterea înălțimii pragului va diferi mai puține stiluri, ceea ce va duce la timpi de încărcare puțin mai lenți, dar șansele mai mici pentru schimbarea cumulată a aspectului. Dacă întâmpinați probleme cu CLS, puteți crește înălțimea pragului.

en: When possible, jQuery and jQuery Migrate will be moved to the body to speed up load times. If a third party plugin registers jQuery as a dependency, it will be moved back to the head.
ro: Când este posibil, jQuery și jQuery Migrate vor fi mutate în corp pentru a accelera timpul de încărcare. Dacă un plugin terță parte înregistrează jQuery ca dependență, acesta va fi mutat înapoi în cap.

en: When you define your keywords using custom fields you should use this value for the custom field Name. The Value of your custom field should be the meta keywords you would like to use, separated by comas.
ro: Când definiți cuvintele-cheie folosind câmpuri predefinite trebuie să folosiți această valoare pentru Numele predefinit. Valoarea câmpului predefinit trebuie să fie meta-cuvintele-cheie pe care doriți să le folosiți, despărțite de virgule.

en: When you define your meta description using custom fields you should use this value for the custom field Name. The Value of your custom field should be the custom description you would like to use.
ro: Când definiți meta-descrierea folosind câmpuri predefinite trebuie să folosiți această valoare pentru Numele predefinit. Valoarea câmpului predefinit trebuie să fie descrierea predefinită pe care doriți să o folosiți.

en: When you define your title using custom fields you should use this value for the custom field Name. The Value of your custom field should be the custom title you would like to use.
ro: Când definiți titlul folosind câmpuri predefinite trebuie să folosiți această valoare pentru Numele predefinit. Valoarea câmpului predefinit trebuie să fie titlul predefinit pe care doriți să-l folosiți.

en: When you save layouts to Divi Cloud, they become available on every website you build.
ro: Când salvați machete în Divi Cloud, acestea devin disponibile pe fiecare site web pe care îl construiți.

en: When you sync %s to Divi Cloud, they become available on every website you build.
ro: Când sincronizați %s cu Divi Cloud, acestea devin disponibile pe fiecare site web pe care îl construiți.

en: While creating your site, something got hung up. Click Retry to resume where things left off, or Cancel to restore your site to its previous state.
ro: În timpul creării site-ului, ceva s-a blocat. Faceți clic pe Reîncercați pentru a relua de unde s-au oprit lucrurile sau pe Anulare pentru a vă readuce site-ul la starea anterioară.

en: Widget Bullet Color
ro: Culoare punct aplicație

en: Widget Header Color
ro: Culoare antet aplicație

en: Widget Link Color
ro: Culoare legătură aplicație

en: Widget Text Color
ro: Culoare text aplicație

en: Widgets
ro: Aplicații

en: Width
ro: Lăţime

en: WooCommerce Plugin Status
ro: Stare plugin WooCommerce

[ctx: WooCommerce items number]
en: %1$s Item | %1$s Items
ro[0]: Articol %1$s
ro[1]: Articole %1$s
ro[2]: Articole %1$s

en: WordPress loads it's own WordPress emojis. Modern browsers support native emojis, making WordPress's emojis unnecessary in most cases. Removing WordPress emojis removes unneeded assets and improves performance.
ro: WordPress încarcă propriile emoji-uri WordPress. Browserele moderne acceptă emoji-urile native, ceea ce face ca emoji-urile WordPress să nu fie necesare în majoritatea cazurilor. Eliminarea emoji-urilor WordPress elimină activele inutile și îmbunătățește performanța.

en: Words
ro: Cuvinte

en: Write %s With AI
ro: Scrieți %s cu AI

en: Writing Content
ro: Scrierea Conținutului

en: Writing Text Content
ro: Scrierea conținutului textului

en: X Profile Url
ro: URL profil X

en: Yes
ro: Da

en: Yoga Studio
ro: Studio de yoga

en: Yoga Studio About Page
ro: Yoga Studio Despre Pagina

en: Yoga Studio Blog Page
ro: Pagina de blog Yoga Studio

en: Yoga Studio Classes Page
ro: Pagina Cursuri de Yoga Studio

en: Yoga Studio Contact Page
ro: Pagina de contact Yoga Studio

en: Yoga Studio Home Page
ro: Pagina de start Yoga Studio

en: Yoga Studio Landing Page
ro: Pagina de destinație Yoga Studio

en: Yoga Studio Team Page
ro: Pagina echipei Yoga Studio

en: You are using outdated version of Divi. New version is
ro: Utilizați o versiune învechită a Divi. Noua versiune este

en: You are using the latest version of Divi.
ro: Utilizați cea mai recentă versiune a Divi.

en: You can continue to alter and improve the content that was generated by giving AI further instructions.
ro: Puteți continua să modificați și să îmbunătățiți conținutul care a fost generat dând instrucțiuni suplimentare AI.

en: You can disable this option if you want to remove the comments and comment form from single post pages.
ro: Puteți dezactiva această opțiune dacă doriți să eliminați comentariile și formularul de comentarii din postări.

en: You can find your API Key <a href="%s" target="_blank">here</a>.
ro: Puteți găsi cheia dvs. API <a href="%s" target="_blank">Aici</a>.

en: You can generate 10 layouts
ro: Puteți genera 10 machete

en: You can try out Divi AI 100 times
ro: Puteți încerca Divi AI de 100 de ori

en: You don't have pages
ro: Nu aveți pagini

en: You have hit your 500MB Limit. To continue to save items to your Divi Cloud, you must delete some of your existing items to free up space or upgrade your Divi Cloud storage.
ro: Ați atins limita de 500 MB. Pentru a continua să salvați articole în Divi Cloud, trebuie să ștergeți unele dintre elementele existente pentru a elibera spațiu sau pentru a vă actualiza spațiul de stocare Divi Cloud.

en: You have switched to the Divi 5 upgrade path and are now receiving Divi 5 updates. Visit the WordPress updates page to check for updates.
ro: Ai trecut la actualizarea Divi 5 și acum primești actualizări Divi 5. Vizitează pagina de actualizări WordPress pentru a verifica dacă există actualizări.

en: You have to update Divi in order to use AI.
ro: Trebuie să actualizați Divi pentru a utiliza AI.

en: Your %1$s subscription has expired. In order to download Premade Layouts from the %2$s Library you must <a href="%3$s" target="_blank">renew your subscription</a>.
ro: Abonamentul dvs. %1$s a expirat. Pentru a descărca Aspecte prefabricate din Biblioteca %2$s, trebuie <a href="%3$s" target="_blank">reînnoiește-ți abonamentul</a>.

en: Your Divi AI usage limit has been exceeded. Upgrade Divi AI membership to use Divi AI without any limits!
ro: Limita dvs. de utilizare Divi AI a fost depășită. Faceți upgrade la calitatea de membru Divi AI pentru a utiliza Divi AI fără nicio limită!

en: Your Divi Cloud Session Has Ended
ro: Sesiunea dvs. Divi Cloud s-a încheiat

en: Your Divi Cloud membership has expired
ro: Abonamentul dvs. Divi Cloud a expirat

en: Your Divi Cloud membership has expired. To access items stored on your cloud, please <a href="%s" target="_blank">renew your Divi Cloud membership</a>.
ro: Abonamentul dvs. Divi Cloud a expirat. Pentru a accesa articolele stocate pe cloud, vă rugăm să vă <a href="%s" target="_blank">reînnoiți Divi Cloud</a>.

en: Your Divi Cloud session has ended. Please try logging in again. If you continue to experience authorization failures, try closing Library modal and opening it again so that your authorization token can be regenerated.
ro: Sesiunea dvs. Divi Cloud s-a încheiat. Vă rugăm să încercați să vă conectați din nou. Dacă întâmpinați în continuare eșecuri de autorizare, încercați să închideți modulul Library și să îl deschideți din nou, astfel încât tokenul de autorizare să poată fi regenerat.

en: Your Divi is outdated
ro: Divi tău este depășit

en: Your Divi license key has expired
ro: Cheia de licență Divi a expirat

en: Your Divi license key is active
ro: Cheia de licență Divi este activă

en: Your Divi license key is invalid
ro: Cheia de licență Divi este nevalidă

en: Your Elegant Themes username is invalid
ro: Numele dvs. de utilizator Elegant Themes este nevalid

en: Your Existing Pages
ro: Paginile tale existente

en: Your Saved Layouts
ro: Aspectele dvs. salvate

en: Your Site Is Ready!
ro: Site-ul dvs. este gata!

en: Your free Divi AI usage limit has been exceeded. Purchase a Divi AI membership to use Divi AI without any limits!
ro: Limita dvs. de utilizare gratuită Divi AI a fost depășită. Achiziționați un abonament Divi AI pentru a utiliza Divi AI fără limite!

en: Your image will be upscaled to the size defined here.
ro: Imaginea dvs. va fi mărită la dimensiunea definită aici.

en: Your license key has expired.
ro: Cheia de licență a expirat.

en: Your website is being created! Sit back and relax while Divi Quick Sites generates content and configures your menu, templates, styles and presets.
ro: Site-ul dvs. este creat! Stați pe loc și relaxați-vă în timp ce Divi Quick Sites generează conținut și vă configurează meniul, șabloanele, stilurile și presetările.

en: Your website is ready to go. Below is a list of pages and templates that were created. Next, visit your website and jump into the Divi Builder to edit your content.
ro: Site-ul dvs. este gata de funcționare. Mai jos este o listă de pagini și șabloane care au fost create. Apoi, vizitați site-ul dvs. și accesați Divi Builder pentru a vă edita conținutul.

en: and familiarizing yourself with
ro: și familiarizându-vă cu

[ctx: clear static resources]
en: Clear
ro: clar

en: comments
ro: comentarii

[ctx: documentation links]
en: Support
ro: A sustine

en: for free. Upgrade to enjoy
ro: gratuit. Faceți upgrade pentru a vă bucura

en: hide error message
ro: ascunde mesajul de eroare

[ctx: integrate third-party code]
en: Integration
ro: Integrare

[ctx: navigation menu]
en: Navigation
ro: Navigare

[ctx: page/post]
en: Layout
ro: schemă

en: request it here
ro: solicita-l aici

en: settings reset.
ro: setări resetate.

en: settings saved.
ro: setări salvate.

en: show error message
ro: afișează mesajul de eroare

[ctx: site ads placement areas]
en: Ads
ro: Anunțuri

[ctx: site color scheme]
en: Colorization
ro: Colorare

en: the migration process
ro: procesul de migrație

[ctx: theme updates]
en: Updates
ro: Actualizări

en: unlimited usage.
ro: utilizare nelimitată.

en: uploaded logo
ro: logo-ul încărcat

en: you don't have sufficient permissions to access this page
ro: nu aveți permisiuni suficiente pentru a accesa această pagină
